Kasulikud nipid: kuidas säästa elektroonikaseadmete tarbitavat energiat

With the rapidly rising energy prices putting a strain on many households, what are some quick wins to help reduce the power consumption of your gadgets?

Kaks aastat tagasi samal ajal tundsid vähesed meist muret selle pärast, kui palju elektrit me kasutame. Tõenäoliselt viitsisid veelgi vähemad kontrollida, kui palju me aastas raha kulutame. See muutus, kui lääneriigid hakkasid tõsisemalt tegelema süsinikuneutraalsuse teemaga.

Tõsi küll, tarbijad on mõjutatud piirkonniti erinevalt, sõltuvalt nende valitsuste pakutava toetuse ulatusest ja liigist. Nende olukorda mõjutab ka see, kui palju elektrit toodavad gaasiküttel elektrijaamad. Kuid olenemata konkreetsetest asjaoludest tehakse sel talvel uusi jõupingutusi, et leida uusi viise energiaarvete vähendamiseks muu hulgas seetõttu, et majapidamiste kulutused muudele asjadele kerkivad kasvava inflatsiooni tõttu samuti. Ja et elektroonikaseadmed kulutavad märkimisväärselt elektrit, näib see olevat loomulik koht, kust alustada.

Siin on mõned tõhusad säästmisnipid, mis aitavad vähendada energiaarveid ja muuta planeeti veidi rohelisemaks.

Kodus töötamine suurendab tarbimist

Elektrivõrku ühendatud seadmete arv meie kodudes on viimastel aastatel hüppeliselt kasvanud. Oli aeg, mil kodus kasutati regulaarselt ainult süle- ja lauaarvuteid, nutitelefone ja tahvelarvuteid. Neile saame nüüd lisada tohutu hulga nutika kodu seadmeid, sealhulgas tehisintellekti häälassistente, nutitelereid ja uksekelli. Hinnanguliselt on Euroopa keskmises leibkonnas praegu neid umbes 17, USA-s aga 20.

Hübriidse töökorralduse tekkimise tõttu kasutame neid samuti rohkem. Kui kunagi võisid lauaarvutid olla suurema osa nädalast kontoris töötades välja lülitatud, siis nüüd võib arvuti, sülearvuti ja mobiilseade olla mitu päeva nädalas kodus töötades võrgus. Korrutage see leibkonnaliikmete arvuga ja saate oma kulusid kokku lugema hakata.

LOE LISAKS: Ärge unustage puhkusereisile minnes seadmed vooluvõrgust lahti ühendada!  

Kuna inflatsioon hakkab jõudma kodudesse ja arved suurenevad üle Euroopa, paluvad mõne riigi valitsused tarbijatel elektrikatkestuste kartuses võimaluse korral püüda energiakasutust vähendada. Interneti kasutajatel soovitatakse mõelda mõeldamatule.

Tõhusad nipid elektri säästmiseks

Paljud majapidamised astuvad teatud samme, näiteks parandavad soojustust, ja mõned võivad isegi investeerida isiklikku elektritootmisse päikesepaneelide ja koduste tuuleturbiinide näol. Kuid enamikule inimestele tähendab koduste seadmete kohandatud kasutamine kiireimat võitu. Mida saab siis teha, et vähendada elektroonikaseadmete tarbitavat energiat ja säästa sellega väga vajalikku raha? Siin on mõned nipid:

  • Kui soovite uusi seadmeid osta, valige energiatõhus komplekt, kontrollides Energy Stari akrediteeringut ja/või kõrget hinnangut EL-i energiamärgistuse süsteemis. Väidetavalt kasutavad Energy Stari märgistusega arvutid 30–65% vähem energiat kui teised.
  • Kui sülearvuti või mobiilseade on täielikult laetud, eemaldage see vooluvõrgust ja kasutage akut.
  • Kasutage pigem sülearvuteid kui lauaarvuteid, kuna USA valitsuse sõnul need tarbivad vähem energiat.
  • Vältige seadmete ekraanisäästjaid, kuna need võivad kulutada lisaelektrit.
  • Aktiveerige seadmetes vähese energiatarbega unerežiimid, et tagada nende väljalülitamine, kui neid ei kasutata. Igasugune väike energiatarbimise tõus, mis on sisselülitamiseks vajalik, on vähene saavutatud säästu tõttu, võrreldes pidevalt töötavate masinatega. Nende sagedasem „magamapanek” võib pikendada ka nende tööiga.
  • Isegi kui seadmed on välja lülitatud, võivad need ikkagi elektrit kasutada, olles ainult vooluvõrku ühendatud. Need „energiavampiirid“ võivad igakuistele kommunaalkuludele lisada hinnanguliselt 5–10%.  Seega eemaldage vooluvõrgust kõik, mida te ei kasuta. Nii saab näiteks Ühendkuningriigis hinnanguliselt säästa 65 naela aastas. See ei pruugi tunduda palju, kuid korrutatuna Londoni-suuruses linnas ületab aastane sääst 580 miljonit naela (658 miljonit USA dollarit).
  • Kaaluge nutikate pistikupesade kasutamist, mis on loodud selleks, et takistada seadmetel toidet võtmast, kui neid ei kasutata. Nende eeliseks on ka käepärased funktsioonid, nagu taimerid ja aktiivsusmonitorid.
  • Valige videote vaatamiseks väikseim võimalik seade, olenevalt vaatajate arvust. Mängukonsoole tuleks vältida, sest väidetavalt tarbivad need 10 korda rohkem energiat kui tahvelarvutid või sülearvutid. Energy Stari sertifikaadiga sisu voogedastusseadmed võivad kasutada 25–30% vähem elektrit kui standardseadmed.
  • Lülitage teler energiasäästurežiimile, mis muudab taustavalguse tuhmimaks ja võib aidata energiatarbimist kolmandiku võrra vähendada.
  • Kasutage nutikat arvestit, et jälgida reaalajas, kui palju kodus energiat kulub. See võib aidata kasutajatel paremini mõista, kuidas seadmed tarbimist mõjutavad. Hea uudis on see, et need monitorid ise kasutavad väga vähe elektrit ja võivad pikas perspektiivis teie raha säästa.

Geopoliitilise ebakindluse ja keskkonnakriisi ajal ei ole raha säästmine koduse energiatarbimise vähendamise ainus eelis. See aitab kaasa ka riiklikule energiaturvalisusele ja säästa planeeti täiendavate süsinikdioksiidi koguste eest. See on midagi, mille nimel me kõik peaksime pingutama.