ESET teaduspreemia tunnustab oma esimesi laureaate

Välja on kuulutatud ESET teaduspreemia esimesed laureaadid.

ESET teaduspreemia tunnustab oma esimesi laureaate. Võitjad valis välja rahvusvaheline komisjon ja valik toimus range hindamisprotsessi alusel. Kategoorias „Slovakkia teaduse silmapaistev edendaja“ osutus võitjaks Ján Tkáč; kategooria „erakordne alla 35 a. vanune Slovakkia noorteadlane“ laureaadiks valiti Ľubomíra Tóthová; ja Tomáš Vinař sai auhinna kategoorias „silmapaistev akadeemik“.

ESET teaduspreemia anti ESET Fondi (Nadácia ESET) poolt esmakordselt välja möödunud aasta lõpul, et tõsta esile Slovakkia teadlasi, kelle panused on olnud märkimisväärsed – ja seda mitte ainult Slovakkias, vaid ka rahvusvahelistes teadusuuringute kogukondades. Pärast mitmeid kuid kestnud intensiivseid ettevalmistusi ja kandidaatide hindamisprotsessi kuulutas ESET Fond välja esimese auhinna-aasta laureaadid. Võitjate väljakuulutamine ja auhinna esitlemine leidis aset hiilgaval auhinnatseremoonial reedel, 18. oktoobril 2019.

Ján Tkáč, laureaat kategoorias „Slovakkia teaduse silmapaistev edendaja“ 

Ján Tkáč viib läbi teadusuurimust eesnäärmevähi varase diagnoosimise teemal Slovakkia Teaduste Akadeemia Keemiainstituudi juures. Suur osa tema tööst on pühendatud suhkrute koostise muutuste uurimisele rakupindadel. Sedalaadi muutused on indikaatoriteks mitmesuguste füsioloogiliste protsesside, sealhulgas vähihaiguse puhul. Kuigi seda indikaatorit saab mõistlikkuse piires rakendada mitmesuguste vähivormide korral, on see eriti tõhus eesnäärmevähi diagnoosimisel.

Tulevikus kavatsevad Tkáč ja tema meeskond keskenduda muude onkoloogiliste haiguste diagnoosimisele nagu rinnavähk. Eesnäärmevähi jaoks välja töötatud diagnostikakomplekt sarnaneb rasedustesti paketile, kuna analüüs ei eelda vereproovi. 

2012. aastal pälvis Tkáč maineka Euroopa Teadusnõukogu starditoetuse esimese Slovakkia teadlasena, kes kasutas glükoomikas nanotehnoloogiat. Kuus aastat hiljem sai Tkáčist esimene slovakk, kes on kunagi saanud Euroopa Teadusnõukogu kontseptsioonitoetuse eesnäärmevähi varajase diagnoosimise komplektide turustamiseks. Sellel eesmärgil asutas ta koos oma Startup- meeskonnaga ettevõtte Glycanostics.

Ľubomíra Tóthová, laureaat kategoorias „erakordne alla 35 a. vanune Slovakkia noorteadlane“ 

Ľubomíra Tóthová viib Comeniuse ülikooli arstiteaduskonnas Bratislavas läbi uuringuid sülje kasutamise kohta mitmesuguste haiguste, sealhulgas neeruhaiguste ja muud tüüpi kuseteede infektsioonide varaseks mitteinvasiivseks diagnoosimiseks. Nende kahe uurimisvaldkonna eesmärgiks on luua seos biomarkeritega, et aidata õigeaegselt diagnoosida ja jälgida neerupuudulikkust. Selle uurimistöö eeldatav tulemus on luua sülje biomarkeritest diagnostiline test neerupuudulikkuse jaoks. Lõpptulemusena peaks süljetest vabastama neeruhaiged patsiendid sagedastest vereanalüüsidest.

Tóthová üritab analüüsida ka kreatiniini ja uureat – ainevahetusjääkaineid, mida tervetel inimestel reeglina ei eriti esine. Kui on tegemist neerukahjustusega, hakkavad uurea ja kreatiniin kogunema mitte ainult verre, vaid ka sülge. Ehkki uureast ja kreatiniinist ei ole kasu neerupuudulikkuse varajaseks diagnoosimiseks, pakuvad nad võimalust ravi tõhususe ja haiguse kulu mitteinvasiivseks jälgimiseks. Seega on nimetatud test sobiv dialüüsi saavate patsientide puhul, samuti kasutamiseks neeru siirdamise järelravi saavate patsientide jälgimiseks ning selliste neerukahjustusega patsientide testimiseks, kes põdevad suhkruhaigust või kõrgvererõhktõbe. Lisaks sellele teeb Tóthová märkimisväärseid edusamme uute biomarkerite uurimisel neerukahjustuse ja -puudulikkuse väga vajalikuks varajaseks diagnoosimiseks.

Tomáš Vinař, laureaat kategoorias „silmapaistev akadeemik“ 

Tomáš Vinař töötab Comeniuse ülikooli matemaatika-, füüsika ja informaatikateaduskonnas Bratislavas ning tunneb sügavat huvi bioinformaatika vastu. Vinař on ühtlasi ülikooli andmeteaduse õppeprogrammi juht.

Bioinformaatika on interdistsiplinaarne teadusharu, mis ühendab informaatikat ja bioloogiat. Praegu töötab Vinař probleemide kallal, mis on seotud inimese genoomi sekventeerimisega (järjestuse määramisega) ja selleks vajalike esimeste taskuseadmete kasutusega. Tema poolt välja töötatavad uued meetodid võimaldavad tulevikus neid seadmeid kasutada vahetult haiglates ning ambulatoorse ravi kliinikutes, et aidata meedikutel kiiresti tuvastada muude nakkushaiguste hulgas ka mikroobseid nakkusi. See on asjakohase ja sihipärase ravi põhieelduseks.

Olles esmalt tudeerinud Comeniuse ülikoolis Bratislavas arvutiteadust, jätkas Vinař oma õpinguid Waterloo ülikooli doktorantuuris Kanadas ja viis need lõpule järeldoktoriõppes Cornelli ülikoolis USA-s. Comeniuse ülikoolis oli ta bioinformaatikat ja andmeteadust käsitleva õppeprogrammi kaaslooja ning õpetab aineid, mis keskenduvad probleemide algoritmilisele lahendamisele, masinaõpetusele ning andmeintegratsioonile. Hetkel koolitab Vinař mõningaid maailma kõige nõutavamaid spetsialiste.

Vinař leiab, et tema roll ülikooli õppejõuna ei piirdu ainult tudengitele konkreetsete teadmiste jagamisega, vaid tudengeid tuleb julgustada avastama asju, mida pole seni uuritud. Võttes arvesse, et tänapäeval Interneti kaudu kättesaadav digitaalne sisu on üsnagi kõrgetasemeline, on Vinař siiski suur näost-näkku õppe väärtustaja ja leiab, et see tuleb tudengitele igati kasuks. Vinaři arvates on isiklik kontakt õppejõuga väga vajalik – see annab tudengitele lisaväärtusi, mida nad videoid vaadates ei avastaks. Õpetajad peavad suhtlema võimalikult palju just dialoogivormis ning reageerima tudengite vastuvõtlikkusele, et muutuda ise loengute lahutamatuks osaks. 

Võitjad valis välja rahvusvaheline komisjon 

Esimese kahe kategooria võitjad valis välja rahvusvaheline komisjon, kuhu kuulusid järgmised eksperdid: Nobeli psühholoogia- ja meditsiinipreemia laureaat Erwin Neher, Šveitsi füüsik Ursula Keller, Ungari matemaatik László Lovász, Saksa bioloog Carl-Philipp Heisenberg ja Ameerika tehnoloog Christopher Csíkszentmihályi. Silmapaistva akadeemiku laureaadi määrasid kindlaks Slovakkia teadusülikoolide esindajad.

“Kõik kolm laureaati ja samuti finalistid on moodsa teaduse hiilgavad esindajad. Nende teaduslikud uurimistööd on väga asjakohased nii Slovakkias kui välismaal, sest need tegelevad kogu maailma ühiskondi puudutavate küsimustega. Ma tahaksin tänada neid kõiki ja loodan, et see auhind aitab neil edukalt jätkata oma teadlasekarjääri,“ ütleb ESET tegevdirektor Richard Marko.

Täpsem informatsioon on saadaval aadressil www.esetscienceaward.sk.

ESET Fondist (Nadácia ESET)

ESET Fond asutati aastal 2011 ning selle põhitegevuseks on infotehnoloogia alase hariduse ja interneti turvalisuse edendamine, teadus- ja arendustegevuse populariseerimine ning kodanikuühiskonnaprojektide toetamine. Oma seitsme tegevusaasta jooksul on ESET Fond edukalt loonud pikaajalisi partnersuhteid organisatsioonidega, kelle eesmärgid ja tulemused langevad kokku fondi missiooniga. Täpsem teave aadressil www.nadaciaeset.sk.

ESETist

ESET on üle 30 aasta arendanud juhtivat turvatarkvara ettevõtetele ja kodukasutajatele kogu maailmas. Pakkudes lahendusi, mis kaitsevad ettevõtete lõpptulemusi, servereid ja mobiilseadmeid, võimaldab ESET ettevõtetel ja organisatsioonidel mõista oma tehnoloogiate ja teenuste täit potentsiaali. ESET hoiab Suurbritannia kõrgelt tunnustatud sõltumatu katseorganisatsiooni Virus Bulletini VB100 auhindade rekordit. Väljaanne Trend Weekly on nimetanud ESETi kuus korda aasta ettevõtteks. 

ESETi asukoht on Bratislavas, Slovakkias, lisaks on piirkondlikud kontorid Prahas (Tšehhi Vabariik), Jenas, Münchenis (Saksamaa), Bournemouthis (Suurbritannia), San Diegos (USA), Torontos (Kanada), Buenos Aireses (Argentina), Sydneys (Austraalia), Singapuris ja Tokyos (Jaapan). Peale Bratislava, Košice ja Žilina (Slovakkia), Praha ja Brno (Tšehhi Vabariik), tegutsevad teadus- ja arenduskeskused ka Krakowis (Poola), Tauntonis (Suurbritannia), Montrealis (Kanada) ja Iasis (Rumeenia). ESET on esindatud rohkem kui 200 riigis ja territooriumil üle maailma.