ESET osaleb ühistes jõupingutustes küberkaitsevõime tugevdamiseks NATO õppusega Locked Shields

ESET liitus Slovakkia-Tšehhi küberjulgeoleku ekspertide meeskonnaga rahvusvahelisel NATO õppusel Locked Shields 2022.

BRATISLAVA — 5. mai 2022 — 19. aprillist kuni 22. aprillini 2022 toimus Tallinnas suurim rahvusvaheline küberkaitseõppus Locked Shields. Alates 2010. aastast  korraldab seda iga-aastast üritust NATO Küberkaitsekoostöö Keskus (CCDCOE), mis paneb proovile NATO liikmesriikide kübervõimekuse. Selle õppuse edukaks ettevalmistamiseks kulus rohkem kui kuus kuud. Selle eesmärk on tugevdada kollektiivset digitaalset kaitset kogu Alliansis ja testida liitlaste oskusi. Osalejatel oli ainulaadne võimalus tõestada oma võimet kaitsta riiklikke tsiviil- ja sõjalisi IT-süsteeme ning elutähtsat taristut.

Õppus Locked Shields 2022 allutas umbes 5500 virtualiseeritud süsteemi enam kui 8000 live-fire rünnakule. Kuid see õppus on pigem oluline oma keerukuse kui suuruse poolest. Kaasatud meeskonnad ei pidanud mitte ainult tõestama oma võimet kaitsta kujuteldava riigi usaldatud elutähtsat infrastruktuuri, vaid ka oma tõhusust digitaalse lahinguvälja olukorra üksikasjade ettekandmisel, strateegiliste otsuste tegemisel ning kohtu-, õigus- ja teabeoperatsioonide väljakutsete lahendamisel. Esimest korda hõlmas tehniline õppus 2022. aastal ka  keskpanga reservide haldamise ja finantssõnumisüsteemide simuleerimist. Õppuse põhirõhk oli rahvusvaheliste IT-süsteemide vastastikusel sõltuvusel.

Sel aastal osales üle 2000 osaleja 32 riigist. 24 olid NATO liikmesriigid, sealhulgas Slovaki Vabariik, kes on osalenud õppusel igal aastal ja kellega liitusid 2022. aastal Tšehhi Vabariigi küberjulgeoleku eksperdid. Kuna paljud riigid tundsid huvi, ühendasid mitmed riigid oma jõud, et luua ühised meeskonnad nagu Slovakkia-Tšehhi, Leedu-Poola ja Eesti-Gruusia omad.

Slovakkia-Tšehhi meeskond moodustati relvajõudude, valitsusorganisatsioonide ja erasektori, sealhulgas ESET-i ekspertidest. Õppusel osales 29 ESET-i turvaeksperti, kes aitasid SLOVAKKIA-TŠEHHI meeskonnal üldarvestuses viiendale kohale tulla ja kahes alakategoorias: kohtuekspertiisis ja aruandluses esikoha saavutada.

ESET-il on hea meel, et tal oli võimalus Slovakkiaga selles ettevõtmises veel kord ühineda ning seega tõestada end riigile väärtusliku liikme ja partnerina.

“Taaskord demonstreeris ESET-i meeskond oma tehnilisi teadmisi Locked Shields 2022-l ning aitas Slovakkia-Tšehhi sinisel meeskonnal saavutada pingereas väga hea koha. ESETi tooted olid väga tõhusad intsidentide tuvastamisel ja võimaldasid meil lühikese aja jooksul ennetavalt reageerida tekkivatele ohtudele. Täname kõiki asjaosalisi osalemise ja kõrge professionaalsuse eest,” ütles Slovakkia Vabariigi Küberkaitsekeskuse Direktor.

Digitaalse turvalisuse ja küberkaitse vajadus on üha ilmsem, arvestades praeguseid sündmusi, nagu sissetung Ukrainasse ja COVID-19 pandeemia. Kuna globaalne kogukond muutub üha enam tehnoloogiast sõltuvaks, suurendavad pahatahtlikud küberkurjategijad oma jõupingutusi nii avaliku kui ka erasektori ründamiseks. Vastuseks kasutab õppus Locked Shields uusimaid tehnoloogiaid rahvusmeeskondade koolitamiseks realistlikel stsenaariumitel põhinevas harjutuskeskkonnas.