ESET-i uus peakontor ja linnak disainitakse juhtiva Taani arhitektuuristuudio BIG (Bjarke Ingels Group) poolt

Linnak ehitatakse funktsionaalsuse, jätkusuutlikkuse ja ökoloogia põhimõtetele toetudes. See on mõeldud toetama ühistranspordi kasutamist ja pakkuma maksimaalset võimalikku mugavust jalakäijate jaoks.

ESET on nimetanud rahvusvaheliselt tuntud arhitektuuristuudio Bjarke Ingels Groupi (BIG) oma partneriks kunagise Patrónka sõjaväehaigla muutmisel innovatsiooni ja loovuse keskuseks ESET Campus. Tänapäeva ühe nõutuma stuudio arhitektid on võitnud ESET-i poolt eelmise aasta septembris välja kuulutatud rahvusvahelise arhitektuurikonkursi. Tingituna sellest, et ESET Campus on nii projekti ulatuse, kui ka tarvilike funktsioonide kombinatsiooni ja seotuse tõttu erakordne, siis olid valiku langetamisel kõige olulisemaks kriteeriumiks varasem kogemus üldplaneeringute loomisel, linnakute ja innovatsioonikeskuste rajamisel, kuid ka stuudio piisav suurus ja võimekus projekti teostamiseks.

„Samuti näeme, et ESET Campus on meie ettevõte jaoks äärmiselt kompleksne projekt, mistõttu pöörasime rohkelt tähelepanu ja kulutasime palju aega sellele, et valida linnaku kontseptuaalne arhitekt. Nimetatud stuudiote rahvusvaheline konkurents ja töötoad, kuid ka arutelud valiku tegemisel meid aidanud slovaki ekspertidega olid meie jaoks olulised nii projekti tulevase disaini üle mõtlemisel, kuid ka selleks, et keskenduda töökeskkonna jätkusuutlikkusele, ökoloogiale ja paindlikkusele. Lisaks oleme hetkel tegemas ettevalmistusi selle erakordse projekti jaoks ajal, mil seisame silmitsi täiesti uute väljakutsetega, seepärast olen ma väga õnnelik, et arendame projekti koos stuudio BIG erakordsete arhitektidega,“ ütles ESET-i tegevjuht Pavel Luka, kõneledes konkursi tulemustest.

„Meie jaoks on au teha koostööd ESET-iga, mis on oma uue peakontori rajamisel erakordselt ambitsioonikas. Pidades meeles 2020. aasta ülemaailmseid sündmusi ja kaugtöö kasvavat olulisust, on saanud sellest projektist võimalus uurida nii füüsilise kui virtuaalse tööruumi tulevikku ja mõtestada ümber, mida tähendab linnak integreeritud linna osana. Visiooniks on soov demonstreerida tõeliselt süsinikuneutraalset lähenemist ehitusele ja luua linnak, mis oleks tihedalt seotud Väikeste Karpaatide jalamile jääva looduskeskkonnaga,“ ütles BIG Londoni partner Andreas Klok Pedersen.

Kuna konkursi eesmärk oli ideekavandite esitamine ja pikaajalise koostööpartneri valimine, siis ei ole tehtud valiku tulemuseks projekti lõplik disain. See valmib lähikuudel stuudio BIG, ESET-i ja kohaliku arhitektuuristuudio koostöös. Kohaliku arhitektuuristuudio valimise protsessi valmistatakse praegu ette.

Tänu ESET-i koostööle Bratislavas asuva Slovakkia Tehnikaülikooli arhitektuuri- ja disainiteaduskonnaga (FAD STU), said stuudio BIG arhitektid ka äsja avatud 25. vertikaalse stuudio toetajateks. Järgmisel õppeaastal lahendavad tudengid nende eestvedamisel ülesandeid, mis on seotud innovatsioonikeskuste, teadusparkide ja jätkusuutlikkuse teemadega, kuid disainivad lahendusi ka COVID-19 järgse ajastu jaoks.

ESET CAMPUS PROJEKTI KOHTA
ESET omandas maatüki Bratislava Patrónka kinnistul aastal 2017. Ettevõte plaanib kunagise sõjaväehaigla asukohta rajada ESET Campuse – elava paiga, mis muudab selle linna osa Bratislava innovatsiooni ja loovuse epitsentriks. Lisaks ESET-i uuele peakontorile ja globaalsele uurimiskeskusele saab linnak olema koduks ka unikaalsele ja stimuleerivale IT- ja tehnoloogiaettevõtete ning start-up’ide keskkonnale ning ühendab need ettevõtted tehnilise orientatsiooniga ülikoolidega.

Lisaks kvaliteetsele innovatsiooni- ja uurimiskeskkonnale pakub linnak laia valikut muid kasulikke teenuseid ja rajatisi, unikaalseid avalikke ruume ja osaliselt ka eelkõige ettevõtte töötajatele mõeldud eluruume. Linnakusse peaksid tekkima ka tänapäevased majutusvõimalused tudengite jaoks, mis aitavad süvendada ülikoolide integratsiooni selle innovatiivse ökosüsteemiga. Selle linnaku olulisteks osadeks saavad sporditaristu ja auditoorium – paljud neist ruumidest on kasutatavad ka laiema üldsuse poolt.

Linnak ehitatakse funktsionaalsuse, jätkusuutlikkuse ja ökoloogia põhimõtetele toetudes. See on mõeldud toetama ühistranspordi kasutamist ja pakkuma maksimaalset võimalikku mugavust jalakäijate jaoks. Lisaks ühistranspordipeatustele saab kompleksi vahetus läheduses olema ka raudteejaam, tänu millele võib rongitranspordist saada selles linna osas tõeline ühistranspordi osa.

BIG – BJARKE INGELS GROUP
BIG on Kopenhaagenis, New Yorgis, Londonis ja Barcelonas baseeruv arhitektide, disainerite, urbanistide, maastikukujundusprofessionaalide, sise- ja tootedisainerite, teadlaste ning leiutajate grupp. Büroo on praegu seotud hulgaliste projektidega kogu Euroopas, Põhja-Ameerikas, Aasias ja Lähis-Idas. BIG-i arhitektuur on tuletatud hoolikast pidevalt muutuva ja areneva tänapäevase elu analüüsist, mis ei ole mitte vähesel määral mõjutatud kultuuride vahelistest sidemetest, ülemaailmsetest majandusvoogudest ja kommunikatsioonitehnoloogiatest, mis kõik koos seavad uusi nõudeid arhitektuurile ja linnaelu korraldusele. Rohkem teavet: https://big.dk.

Google’i peakontor, USA. Google’i ja selle emaettevõtte Alphabeti pideva laienemise ja aina muutuvate ettevõtmistega on kaasnenud ettevõtte olemasolevate hoonete täitumine aina suureneva tööjõuga – meeskonnad on hajutatud mitmesse hoonesse laiali, neid eraldavad parkimisplatsid. Teisalt ei ole ka ühtne tsentraliseeritud peakontor Google’i jaoks sobiv lähenemine, nii nagu see ei ole soovitav Mountain View’ linna jaoks. Meie missioon on luua korratav ja skaleeritav hoonetüpoloogia, mis on kohandatav ja kaasav North Bayshore’i ja teiste paikade erinevate maatükkide jaoks. Rohkem teavet: https://big.dk/press/gce/

Koostöös Toyota Motor Corporationiga tutvustab BIG Toyota Woven City’t, maailma esimest linnainkubaatorit, mis on pühendatud Jaapanis, Fuji mäe jalamil, kõigi liikuvuse aspektide arendamisele. Projektiga on soovitud luua elav labor, kus testida ja arendada edasi liikuvust, autonoomiat, ühenduvust, vesinikupõhist taristut ja tööstuslikku koostööd. Rohkem teavet: https://big.dk/press/twc

Google’i Londoni peakontor asub Londoni kesklinnas, King’s Crossis ja jääb linna suurima rongijaama kõrvale. Sellest saab esimene täielikult Google’ile kuuluv ja Google’i disainitud hoone väljaspool Ameerika Ühendriike. Uus 11-korruseline hoone koos Google’i praeguse hoonega aadressil 6 Pancras Square ja täiendava kolmanda hoonega loovad King’s Crossi linnaku, mis on suuteline võõrustama 7000 Google’i töötajat. Linnaku suuruseks on enam kui miljon ruutjalga, millest Google võtab enda alla 650 000 ruutjalga, eriotstarbeliselt rajatav hoone ehitatakse püsti nullist ja see annab olulise panuse Knowledge Quarteri ja King’s Crossi kasvavasse rolli teadmispõhises majanduses. Rohkem teavet: https://big.dk/press/kgx