Mida oleme 2020. aastal mobiiliturbe kohta teada saanud?

Lunavara, mis maskeeriti COVID-19 jälgimisrakenduseks, rakendus, mis suudab tühjendada ohvri pangakonto

Kas see meile meeldib või mitte, on nüüdseks selge fakt, et mobiiltelefonidel on meie igapäevaelus suur roll ja selles pole kunagi varem olnud nii palju tõtt kui 2020. aastal. Et lävimis- ja reisimisvõimalused vähenesid, on see olnud kerimise, sõnumside ja videokõnede aasta. Ehkki on levinud arusaam, et mobiiltelefonid on varjupaik pahavara ja küberohtude eest, on ESETi selle aasta uuringud näidanud, et tõde on hoopis teistsugune.

Androidi ohud suurenesid märtsis, sest COVID-19 kriis tekitas ohusubjektidele võimaluse kasutada Androidi kasutajate infonälga viiruse ja sellega seotud teemade järele. ESETi teadurid olid tunnistajaks koroonaviiruse teemaliste maskeeringute all kampaaniates levitatud pahatahtlikke rakendustele, nagu infektsioonikaardid, jälgimisrakendused ja teave rahalise hüvitise kohta.

Näiteks tuvastasid ESETi teadurid 2020. a. II kvartalis uue Androidi krüptolunavara, mis esineb Kanada COVID-19 jälgimisrakendusena, vaid mõni päev pärast seda, kui Kanada valitsus teatas oma kavatsusest toetada üleriigilise jälgimisrakenduse arendamist. ESETi teadurid analüüsisid mais ka üliohtlikku Androidi rakendust nimega DEFENSOR ID, mis oli võimeline tühjendama ohvri pangakonto või krüptorahakoti ja võtma üle nende meili- või sotsiaalmeediakontod.

Juulis avastati kaua kestnud küberspionaažikampaania, mis oli sihikule võtnud pahatahtliku rakenduse Welcome Chat kaudu Lähis-Ida Androidi kasutajad. Rakenduse operaatorid luurasid oma ohvrite järele ja tegid neilt korjatud andmed veebis vabalt kättesaadavaks. Samamoodi võeti Lähis-Ida ohvrid sihikule ka Androidi nuhkvara uue versiooni abil, mida kasutas APT-C-23 rühm, mis lubas ohusubjektidel lugeda sõnumirakenduste teatisi ning salvestada kõnesid ja ekraanitegevust.

Need avastused näitavad, et ohtudesse tuleb suhtuda tõsiselt, kuid need ei pea rikkuma meie kogemusi mobiiltelefonidega – on ülioluline, et me oleksime sama pühendunud oma telefonide kaitsmisele küberturbetarkvaraga kui oma süle- ja lauaarvuteid. ESET Mobile Security (EMS) on Androidile mõeldud lahendus, mis kaitseb paljude mobiiliohtude eest, kindlustades kasutajate andmed tugeva pahavarakaitse kaudu ja pakkudes oma andmepüügivastase funktsiooniga turvalist sirvimiskeskkonda. EMS kaitseb kasutajaid ka füüsiliste kaotuste ja varguste eest, pakkudes reaalajas teavet kõnealuse seadme oleku ja asukoha kohta.

Selle aasta septembris käivitati ESET Mobile Security versioon 6.0, kuhu lisati arvukalt uusi funktsioone, sealhulgas maksekaitse, mis kaitseb kasutajaid ajal, kui nad kasutavad pangatehingute tegemiseks või veebipõhiseks ostmiseks rakendusi, mille kaudu saavad juurdepääsu tundlikule finantsteabele. See funktsioon takistab teistel rakendustel rahanduskategooriasse kuuluvate kõigi Google Play poest installitud rakenduste ekraani asendamist või lugemist, võimaldades kasutajatel kasutada sama kaitset ka muude, rahandusvaldkonna väliste installitud rakenduste puhul.

Versioon 6.0 on intuitiivsuse ja kasutusmugavuse parandamiseks kaasa toonud ka kujundusmuudatusi, näiteks kõnefiltri funktsiooni, mis võimaldab kasutajatel kaitsta soovimatute sissetulevate kõnede eest, ning vargusevastane funktsioon kujundati ümber, et võimaldada lihtsamat kasutuselevõttu ja paroolide lähtestamist.

2020. aastal pälvis ESET sõltumatu IT-turbe tõhususe testimise eestvedaja MRG Effitase sertifikaadid Android 360° hindamisprogrammide eest I, II ja III kvartalis tuvastuspunktidega 99%+. Nagu nii aruandes kui ka ESETi uuringutes toonitatakse, on Androidi põhised ohud pidevalt tõusuteel ning seetõttu on ülioluline installida tarkvara, mis kaitseb pahavara ning muude ohtude, näiteks andmepüügi eest.

Lisateavet ESET Mobile Security ja telefoni mobiiliohtude eest kaitsmise võimaluste kohta saad ESETi veebisaidilt.