5 sammu ühendatud seadmete turbe tagamiseks

Et kaasame nutiseadmeid pidevalt oma ellu, ei tohiks unustada nende turbe tagamist ja andmete kaitsmist

Et meie eesmärk on muuta oma elu haldamine lihtsamaks, eriti praegusel kiirel ajal, toetume üha enam oma ühendatud seadmetele. Et asjade internet ja nutiseadmed muutuvad odavamaks ja paljudele kättesaadavamaks, on neid lihtsam oma ellu kaasata. Olgem ausad, kes poleks oma nutitelefonipõhist häälabilist kasutanu teate dikteerimiseks või kohtumise ülesmärkimiseks kalendris? Või siis sellel otstarbel täiendanud oma majapidamist nutiseadmete näol; nutitelereid on tänapäeval pea kõikjal.

Kõigi nende seadmete levik meie igapäevaelus kujutab endast aga ka turberiski, sest vidinaid ja asjandusi saavad küberkurjategijad kasutada uuteks rünneteks, kui nende turbega ei ole korralikult tegeletud. Niisiis, mida saab teha internetiühendusega seadmete turbe tagamiseks ja küberründe ohvriks langemise võimaluste vähendamiseks? Et käes on küberturbe teadlikkuse kuu, esitame võimalused, kuidas saad ennast kaitsta. Lõppude lõpuks on algatuse selleaastane põhisõnum: „Kui ühendad, siis kaitse”.

WiFi-ruuteri turbe tagamine

Ruuteri turbe tagamine peaks olema esimene samm internetiühenduse turvaliseks muutmisel; lõpuks on see ju kõigi Sinu ühendatud seadmete värav. Üks levinud viga, mida tehakse pärast WiFi-ruuteri installimist, on vaikeseadistuste säilitamine. Ehkki see on mugav, võib see põhjustada tohutu turberiski, mistõttu peaksid viivitamatult muutma nii ruuteriga ühenduse loomiseks kasutatavat parooli kui ka selle seadistustele juurdepääsuks kasutatavat parooli. Ruuteri parooli muutmisel vali suvand WPA2 (või uuematel ruuteritel WPA 3, kui kõik Sinu seadmed saavad sellega ühenduse luua). Ja nagu kõigi seadmete puhul, äre unusta seda värskendada uusima püsivaraga; ehkki paljud ruuterid teevad seda automaatselt, on vägagi jõukohane iga natukese aja järel kontrollida, kas kõik on ajakohane. Lisateavet võid leida meie kasulikust artiklist võimaluste kohta, kuidas kontrollida, kas ruuter on turvaliselt konfigureeritud.

Veebiliikluse krüptimine

Samal ajal, kui tegeleda ühenduse turvalisuse ja ruuteri ühendamise temaatikaga, on veel üheks veebiturbe suurendamise viisiks veebiliikluse krüptimine. Lihtsaim viis selle saavutamiseks on virtuaalse privaatvõrgu (VPN) seadistamine, mis toimib internetiliikluse krüptitud tunnelina. Lisaks andmete peitmisele uudishimulike pilkude eest võimaldab see turvalist juurdepääsu ka koduvõrgus salvestatud andmetele, isegi kui viibid teises maailma otsas. Samuti võib osutuda mõistlikuks luua kõigi ühendatud nutiseadmete jaoks eraldi VPN, et maandada häkkimise ohte.

Nutitelefon nõuab nutikust

Nutitelefon on tõenäoliselt seade, mida enamik meist kõige rohkem kasutab. Me ei kasuta seda enam ainult kõnedeks; seda kasutatakse fotode tegemiseks, failide salvestamiseks, e-kirjade vastuvõtmiseks ja saatmiseks – põhimõtteliselt on meil pihus miniarvuti. Ja kuna see on ühendatud internetiga, peab seda kaitsma. Enamikku nutitelefonidest saab nüüd kaitsta tööjaama turbesüsteemiga, mis suudab enamiku ohtudest eemal hoida. Samas peaksid täiendava kaitse saamiseks krüptima ka telefonis kõik oma tundlikud andmed, nii et küberkurjategijatel on Sinu andmete kasutamine raskem isegi siis, kui nad tungivad Sinu seadmesse. Nutitelefoni turvalisust saab suurendada, kui rakendada näpunäiteid, mille loetlesime oma 2020. aasta artikli 20 näpunäites.

Seadmete värskendamine 

Seda punkti rõhutame kõikjal ja alati: värskenda oma seadmeid regulaarselt. Tõsi, paljude ühendatud seadmete puhul ei pruugi selle nõuande teostamine olla eriti lihtne või ka isegi võimalik. Sellegipoolest tuleks kõik parandused, turbepaigad ja värskendused kasutusele võtta kohe pärast nende ilmumist, et kõrvaldada eriomased turvaaugud, mida võivad hooletu suhtumise korral ära kasutada häkkerid, või seadmete turvalisuse suurendamiseks. Ära eira värskenduste viipasid ega lükka paiga installimist edasi, kui saad teada selle ilmumisest.

Nutiteleri kaitsmine

Tänapäeval on teler, millel pole sisseehitatud nutifunktsioone, harvaesinev nähtus ja kuigi mitte-nutitelerid on endiselt olemas, tunnevad inimesed nutifunktsioonide kasulikkusest ja mugavusest nii palju puudust, et täiendavad neid väliste voogesitusseadmetega, nagu Chromecast või Roku. Kuid nagu mitmeid muid seadmeid, võivad küberkurjategijad ka nutitelereid ohustada ja kaaperdada. Häkkerid võivad kasutada teleri kaugjuhtimiseks turvaauke või see võib olla nakatatud pahavaraga. Oma nutiteleri kaitsmiseks peaksid alustama selle õigest konfigureerimisest ja selle seadistuste üksikasjalikust tundmaõppimisest; seda tehes peaksid kontrollima ka püsivara värskendusi ning lõpuks on saadaval ka allalaaditavad turbelahendused, mis suurendavad Sinu seadme turvalisust.

Enda panus

Et enamikus majapidamistes suureneb ühendatud seadmete arv pidevalt, peame kohandama ja kasutama ka paremaid küberturbe tavasid. Ehkki nutiseadmete pakutav mugavus on suur ja muudab meie elu lihtsamaks, ei tohiks iialgi ära unustada ka turbeaspekti. Sinu rahakotti pääsemiseks piisab küberkurjategijale pisikese prao tegemisest. Seega ära unusta: „Kui ühendad, siis kaitse!”