20 nõuannet 2020. aastaks: ole oma nutitelefoni kasutamisel nutikam

Kaheosalise seeria teises blogipostituses pakume me välja kasulikke nõuandeid nutitelefonide turvalisuse tagamiseks

Eile kirjutasime halbadest küberturvalisusega seonduvatest harjumustest, mida peaksid 2020. aastal vältima, eriti mis puudutab arvuti kasutamist. Kuid see ei ole veel kõik. Mõned nendest nõuannetest kehtivad nii arvutite kui nutitelefonide kasutamisel, näiteks nagu ettevaatlikkus avalikku Wi-Fi võrku ühendumisel. Järgmised soovitused on rohkem nutitelefonikesksed.

Autentimine

Ehk usud sa, et telefoni lukustamine on käkitegu, kuid vastupidiselt levinud arvamusele ei kaitse mitte kõik inimesed oma nutitelefone autentimismeetme seadistamisega. Pew’ uurimiskeskuse poolt läbi viidud aruande andmetel ei kasuta pea kolmandik ameeriklastest ühtki ekraanilukustusmeetodit. Sa peaksid oma seadme alati turvaliselt lukustama, punkt. Kusjuures lukustamise all ei pea me silmas poolikuid meetodeid nagu L-mustrit või PIN-koodi 1234. Kui võimalik, kasuta kombinatsiooni biomeetrilisest funktsioonist (sõrmejälg või näotuvastus) ja paroolist.

Ametliku rakenduste poe kasutamine

Kuigi oma seadme root’imine või jailbreak’imine võib kõlada väga põnevalt, ei soovita seda enamik tootjatest. Sellel on ka hea põhjus: see toob endaga kaasa ebavajalikke riske. Tihtilugu lisab see ka mitteametliku rakenduste poe, mida ei jälgita sama rangelt kui ametlikke poode. Sellistes alternatiivsetes poodides ei tehta rakenduste suhtes järelevalvet ning rakendused ei läbi ka heakskiitmisprotseduuri, mis tähendab, et sa võid alla laadida pahavara sisaldava rakenduse, mis hävitab su seadme. Võid ilmselt juba oletada, et riskide minimeerimiseks tasub jääda ametlike poodide juurde.

Rakendustele lubade andmine

Selleks, et oma tööd teha, nõuavad rakendused erinevaid lubasid. Tavaliselt sa ilmselt lihtsalt kerid need süvenemata läbi ja annad nõusoleku. Kui mugav see ka ei oleks, peaksid sa tegelikult alati rakenduse poolt nõutavate lubade listi läbi vaatama. Kui sa need kõik aktsepteerid, võid sa pahatahtlikele agentidele anda ligipääsu tundlikele andmetele, võimaluse endalt raha välja võtta või isegi enda järel luurata. Kas see taskulambi rakendus lõppude lõpuks tõesti vajab ligipääsu su mikrofonile või kaamerale?

Turvatarkvara kasutamine

Üllataval kombel alahindab suurem osa inimestest turvatarkvara kasutamise osatähtsust oma nutitelefoni kaitsmisel. Põhjuseks võib olla see, et inimesed peavad oma seadmeid endiselt pigem telefonideks kui taskusse mahtuvateks personaalarvutiteks. Põhjustest olenemata oleme aga ajast aega saanud kinnitust selle kohta, et nutitelefonid on arvutitega samaväärselt vastuvõtlikud haavatavustele ja rünnakutele. Seega kokkuvõtvalt, mainekas turvatarkvara võib sind tulevikus peavalust säästa.

Kaugkustutamine

Eelmise nõuande jätkuks pakuvad paremad turvatarkvarad ka võimalust oma kaotatud või varastatud seadmest andmeid eemalt kustutada. See on mõistlik variant, kui sa hoiad seadmes tundlikke andmeid, mida sa ei taha, et keegi näeks. Alternatiivina saad sa seadistada oma telefoni end ise tühjaks kustutama, kui autentimine kindel arv kordi järjest ebaõnnestub.

Krüpteerimine, varundamine ja värskendamine

Üks reegel, mida kõik meist alati järgima peaks, on oma andmete varundamine. Kui satud sellise pahatahtliku rünnaku ohvriks, mis rikub või lukustab su failid, on sul siis vähemalt taastamiseks varukoopiad olemas. Krüpteerimine on samuti kriitilise tähtsusega samm, mida ei tohiks alahinnata. Nutitelefonis olevate failide krüpteerimine teeb ründajatel oma soovide realiseerimise keerulisemaks. Eelnevalt mainitud pahatahtlikesse lõksudesse sattumise tõenäosuse vähendamiseks peaksid sa alati alla laadima viimased ametlikud uuendused, sest tihtilugu sisaldavad need turvaaukude parandusi, hoides sind seeläbi kaitstuna.

Seadme turvaline utiliseerimine

Võibolla tahad sa oma seadme edasi anda või isegi maha müüa, kuid selle turvaliselt tegemisele eelneb mitu sammu. Olenevalt seadmest võib ettevalmistus endas hõlmata erinevaid tegevusi draivi krüpteerimisest enne selle tühjaks kustutamist kuni kõikidest teenustest väljalogimiseni. Ühelgi juhul ära alahinda selle protsessi põhjalikkuse osatähtsust oma privaatsuse tagamises.

Tüütud kõned ja andmepüügisõnumid

Andmepüügisõnumid tulevad kõigis vormides ja kuigi e-post on nende populaarseim kanal, ei ole see kaugeltki mitte ainus. Petised saadavad välja SMSe, mis sisaldavad igat sorti pahavaraga nakatunud linke. Hiljuti on ründajad hakanud tegema veelgi kurjakuulutavamaid püüdlusi. Sa võid saada telefonikõnesid rahvusvahelistelt numbritelt riikidest, millega sul pole kunagi vähimatki pistmist olnud. Numbrile tagasi helistades võidakse sinult kasseerida pööraseid summasid, seega mõtle kaua ja pikalt enne, kui kellelegi tagasi helistad.

See ei saa minuga juhtuda

Loodetavasti ei pea sa kunagi tegelema turvarikkumise või sellega, et su kontodesse häkitakse sisse. Kuid pikas perspektiivis võib sul olla kasulik tunnistada, et see võimalus jääb alati. Valmisolek ei ole kunagi halb. Turvates oma seadmeid, varundades andmeid või jättes endale võimaluse oma seadme sisu kaugkustutada saad sa kahju minimeerida. Kui midagi ei juhtu, on see suurepärane; kui juhtub, oled valmis sellele sirge seljaga vastu astuma .

See võtab kokku meie 20 nõuannet 2020. aastaks. Me loodame, et need nipid aitavad kogeda paremat ja turvalisemat uut aastat, et saaks vähem muretseda ja rohkem tulevikule keskenduda.