5 parimat küberturbe programmeerimiskeelt

ESET PROTECT nimetati 2023. aasta Gartner Peer Insightsi aruandes Voice of the Customer Klientide valikuks! Uuri välja, miks lõppkasutajad meie EPP-lahendust kiidavad.

Kodeerimine on tänapäeva tehnoloogiapõhise ühiskonna paljudes aspektides keskne oskus ning see muutub üha olulisemaks paljudele tööotsijatele ja üliõpilastele, sealhulgas neile, kes kaaluvad küberturbega seotud karjääri. Kuigi kaugeltki kõik turberollid ei nõua sõnaselgelt kodeerimisoskusi, on keeruline ette kujutada karjääri selles valdkonnas, mis mingil hetkel ei ammutaks olulisi eeliseid vähemalt põhiliste kodeerimispõhimõtete tundmisest.

Selles artiklis käsitleme turbes viit kõige sagedamini kasutatavat programmeerimiskeelt ja toome esile nende peamised eelised.

Python

Python on tuntud oma ulatusliku tööriistade ja teekide kollektsiooni, kasutuslihtsuse ja ühilduvuse poolest teiste platvormide ja tehnoloogiatega, aga ka seetõttu, et sellel on üks aktiivsemaid arendajakogukondi. See kõik teeb sellest küberturbe valdkonnas ühe enimkasutatava programmeerimiskeele, kus seda kasutatakse sageli korduvate tööde automatiseerimiseks, auditeerimiseks, tehniliseks analüüsiks japahavara analüüsimiseks.

Skriptimiskeelena võib sellest olla palju kasu konkreetse probleemi lahendamiseks, näiteks pahavara analüüsimiseks ja sellest teabe hankimiseks, selle konfiguratsiooni dekrüptimiseks või muude madala taseme analüüside tegemiseks.

TEEMAKOHAST LUGEMIST:

Küberturbealane karjäär: mida teada ja kuidas alustada
5 põhjust kaaluda karjääri küberturbe valdkonnas

See on arusaadav ja hõlpsasti õpitav programmeerimiskeel, mille õppimiskõver on palju lühem kui mõnel teisel keelel. See nõuab võrreldes teiste programmeerimiskeeltega sageli palju vähem koodi. Et tegemist on avatud lähtekoodiga, on selle kohta palju teavet.

PHP

Ehkki PHP on kõige sagedamini kasutusel veebiarenduses, saab seda küberturbe rakendada samuti mitmel viisil. Üks näide on PHP-põhiste veebirakenduste analüüs või turvaaukude otsimine, nagu SQL-i süstimine või saitidevaheline skriptimine (XSS).

PHP võib olla kasulik ka kahtlase käitumise tuvastamiseks veebirakendustes või veebiserverites, analüüsides nende logisid ja otsides mustreid, mis võivad viidata ohule või turbemurdele.

Lõpuks, ehkki võimalused turbetööriistade arendamiseks teistes keeltes on väga laiad, võimaldab PHP luua ka kohandatud veebikasutajaliideseid või integreerida juhtpaneelis erinevaid turbefunktsioone.

JavaScript

JavaScript, tuntud ka kui “JS”, on tõlgendatud objektorienteeritud skriptimiskeel. Seda kasutatakse laialdaselt erinevate õiguspäraste rakenduste, sealhulgas veebisaitide ja mobiilirakenduste ning mängude väljatöötamisel. Kui soovite vaadata veebirakenduste turvet (ja seotud turvaauke), on karjääri väljavaadeteks oluline JavaScriptist hästi aru saada.

Küberturbe valdkonnas saab seda kasutada pahavara analüüsiks, st pahatahtlikest failidest või veebisaitidelt leitud koodi analüüsimiseks, ideaaljuhul virtuaalmasinas või eraldatud keskkonnas, et vältida võimalikku ohtu füüsilises arvutis. JavaScript võimaldab ka luua funktsioone, mis võetakse käiku kohe pärast skripti käivitamist.

LISALUGEMIST:

Karjäär küberturbe valdkonnas: kas see on sulle?
Küberturbealane karjäär: milline neist on sulle sobiv?

Ründajad levitavad sageli JavaScriptis väljatöötatud ründekoodi, mis on suure hägustamise tasemega, et raskendada küberturbeanalüütikute tööd ja püüda vältida turbetarkvara tuvastamist.

SQL

Ehkki Structured Query Language e. struktuurpäringukeel (SQL) ei ole üldotstarbeline programmeerimiskeel, on hea arusaamine sellest, kuidas relatsiooniandmebaasid selle päringukeelega toimivad, väga kasulik oskus neile, kes teevad koodi turbeauditeid ja läbitungimisteste.

SQL-i kasutatakse laialdaselt seda tüüpi andmebaaside päringute tegemiseks ja värskendamiseks ning sellekohased teadmised võivad aidata leida rakenduse koodis turbevigu, mis halvimal juhul võivad põhjustada omavolilist juurdepääsu rakendusele või süsteemile või tundliku teabe vargusi.

Nii administraatorid kui ka arendajad kirjutavad SQL-päringuid erinevatel eesmärkidel: muuhulgas andmebaasi tabelitesse salvestatud teabe hankimiseks, värskendamiseks või kustutamiseks. SQL-i süstimine on omakorda üks sagedasemaid ründeid veebirakenduste vastu, mille puhul on vaja läbi viia läbitungimistestid ning need möödahiilimiskohad tuvastada ja kõrvaldada.

PowerShell

PowerShell leiab sagedast kasutust konfiguratsiooni haldamisel ja tööde automatiseerimisel, mistõttu on see suurepärane valik keskkondades, kus Windowsi operatsioonisüsteemid on levinud. Tehnilises analüüsis võib PowerShell olla väga kasulik teabe hankimisel ja selle õppimisel, kuidas ründajad turbemurde ajal süsteemi sattusid.

Tugevaid teadmisi PowerShellist saab kasutada ka läbitungimistestimisel protsessi erinevates etappides, nagu ekspluataatorite käivitamine, teenuse skannimine ja pahavara analüüs.

Kokkuvõte

Ilmselgelt on ka teisi küberturbes laialdaselt kasutatavaid programmeerimiskeeli, nagu C ja C++, Java, Bash, Go ja Ruby, kuid need on edaspidiste blogipostituste teemad.

LISALUGEMIST:

Mis tunne on töötada pahavara uurijana? 10 vastatud küsimustKuidas täiustada värbamistavasid küberturbe valdkonnas