Isadepäev 2019: Top näpunäited isadele

Isadepäeva lähenemise eel on meil aeg müts maha võtta kõikide isade ees, kes lakkamatult töötavad, et kaitsta oma lapsi nii reaalses kui ka digitaalses maailmas

Viimastel aastakümnetel, eriti viimasel viiel aastal, on toimunud suur muutus ühiskonna suhtumises lapsevanematesse. See ei ole enam lihtsalt ema töö hoolida ja hoolitseda laste eest sel ajal, kui isa leiva lauale toob. Isadel on oma laste kasvatamisel üha aktiivsem roll ning kui rääkida sellest, kuidas meie lapsi internetis kaitsta, on ESET koostanud oma tippnõuanded, et aidata isadepäeval isadel säilitada küberjulgeolekut.

Kuna ühiskond liigub võrguelu poole kiiresti, võivad isegi väikelapsed arvutiga hästi hakkama saada ja internetis mängida. Kuigi meie lapsed on õnnelikud, et nad kasvavad maailmas, kus juurdepääs teabele on käeulatuses, on olemas ohud, millest kõik lapsed ja vanemad peavad teadlikud olema. Niisiis, milliseid teemasid peaks isad oma lastega arutama?

  • Paroolikaitse: Isikuandmete kaitse on võrguturvalisuse seisukohalt väga oluline. Isad peaksid rääkima oma lastega turvaliste paroolide tähtsusest – nagu me teame, ei ole “Password123” seda enam!
  • Ohtlikud võõrad võrgus: isad võivad mõelda, et nad tuletavad oma lastele ohtlikke võõraid reaalses elus meelde, kuid sama kehtib ka võrgumaailma kohta. Juhendage oma lapsi nende võrguprivaatsuse harjumustes ja selgitage neile, mida need tähendavad. Samuti on oluline veenduda, et teie lapsed järgivad teatud reegleid, näiteks räägivad inimestega võrgus ainult siis, kui nad teavad neid reaalses elus. Isegi kui nad teavad inimest, peaksid isad oma lapsi hoiatama võltsprofiilide eest ja selle eest, et inimesed ei pruugi olla need, kellena end esitlevad.
  • Pahavara: kuuleme meedias pidevalt pahavarast ja see võib tunduda kui suur hirmutav sõna. Siiski on olemas lihtsad meetodid, mida iga perekond, kaasa arvatud lapsed, saavad ise oma kaitseks teha. Näiteks, uute programmide allalaadimisel peaksid isad õpetama oma lastele, et nad kasutaksid kolmandate isikute lehtede asemel ametlikke veebilehtede sisu. Samuti on oluline õpetada lastele peatuda ja mõelda enne linkidele klõpsamist, kuna mõned võivad olla petlikud ja eriti võrgumängude puhul võivad klõpsamised ja mängus erinevate objektide ostmised põhjustada perekonna krediitkaardile suured arved.
  • Kahepoolse suhte loomine: Sõltuvalt teie lapse vanusest võivad nad arvata, et nad teavad digitaalsest sfäärist palju rohkem kui teie ise. Kui nad soovivad sotsiaalmeedia kontot, milleks teie arvates pole ta veel valmis, siis ärge lihtsalt öelge „ei”, vaid alustage arutelu. Kuulake kindlasti nende seisukohta, selgitades samal ajal, et kuigi te võite vähem teada, kuidas Instagram töötab, saate riskidest paremini aru. Isadel on tõenäolisem mõju oma lastele siis, kui on olemas usalduslikud kahepoolsed suhted ja lapsed tunnevad, et nad suudavad oma ideid väljendada ilma, et neid dikteeritakse

Isaks olemine ei ole kerge ülesanne ja tundub, et üldiselt on vanemana vajalik pidev valmisolek uute riskide vastu. Sellepärast teebki ESET kõvasti tööd, et arendada tooteid ja ressursse vanematele, kes otsivad teavet lastel võrgus turvaliselt viibimise jaoks, ja olla ka kursis uuendustega. Ja vahepeal nautige rahulikku isadepäeva, kus loodetavasti teie lapsed hoolitsevad vahelduseks teie eest.

Card photo created by freepik – www.freepik.com