Küberturbe advendikalender: olge üksteisega lähedased… ohutult!

Sel aastal tähistavad paljud meist jõule oma lähedastega virtuaalselt, kuid me ei tohiks alahinnata oma veebisuhtluse turvalisuse väärtust

Jõulude eel peavad paljud meist ilmselt juba plaane, kuidas seda lähedastega veeta, näiteks kavandame erinevaid koosviibimisi kolleegide, sõprade ja teiste oluliste inimestega, enne kui kõik oma lähedaste koju suundume. Paljudes kohtades on aga pandeemia tõttu tulnud traditsioonilised pidulikud jõuluplaanid pausile panna ja vastutustundest lähtuvalt tuleb leida muud viisid, kuidas koos tähistada ja suhelda.

Ehkki meil on piisavalt õnne, et meil on tehnoloogia, mis aitab meil nendel katsumusi tulvil aegadel sidet pidada – veebipõhised suhtlusplatvormid, olgu selleks siis sotsiaalmeedia, videokõned või veebipõhised kohtingurakendused, on oluline meeles pidada, et kui neid õigesti ei kasutata, kätkevad nad endas riske. Niisiis, siinkohal mõned kiired näpunäited, et teiste inimestega suheldes olla veebis lähedane ja ohutu.

Olenemata sellest, kas oled töökoosolekul või jagad oma lähedastega video kaudu häid aegu, muuda oma juurdepääs Zoomile või videokonverentsi platvormidele turvaliseks.

Üks peamisi viise, kuidas saame sõprade ja perega jõulupühade tähistamisel nendel katsumuslikel aegadel ühendust pidades – distantsi hoides – on erinevate veebipõhiste videosuhtlusplatvormide (nt Zoom) kasutamine. Pandeemia algusest saadik on nende platvormide populaarsus tõusnud ja seetõttu on nad muutunud ka küberkurjategijate sihtmärgiks. Veebikõnede ajal turvalisuse tagamiseks kontrolli oma Zoom-koosoleku seadistamisel kindlasti oma Zoomi turbeseadistusi. Võid ka vaadata meie üldisi turvalise videokonverentsi korraldamise näpunäiteid.  

Enne isikliku teabe jagamist sotsiaalmeedias mõtle hästi järele. Pigem mõtle kõigele. Mõtle sihtrühmale, sisule, mõjule.

Ehkki digiajastul on oma pere ja sõpradega kaugelt lävimine lihtsam, kaasneb sellega ka teatav risk; peate olema tähelepanelikud selle suhtes, mida ja kellega jagate. Millal oled viimati oma sõprade nimekirja Facebookis üle vaadanud; kas tõesti tunned neid kõiki? Võib-olla soovid üles laadida foto jõulutervitusest koos oma lapsega, kuid kas oled kaalunud kogu teavet, mida foto võib hõlmata? Fotol olevad üksikasjad või metaandmed võivad paljastada pildistamise koha. Need ja muud riskid, mida näiteks käsitletakse siin, on kõik asjad, mida peaksid hoolikalt arvesse võtma.

Sinu sõber tegi uue sotsiaalmeediakonto? Kontrolli üle, kas tegemist pole teisikuga.

Sotsiaalmeediakontode kloonimine on tavaline taktika, mida petturid kasutavad inimeste tüssamiseks. Eelduseks on see, et küberkurjategija kopeerib põhimõtteliselt kogu oma sihtisiku profiili ja hakkab ühendust võtma sihtisiku sõbraloendiga. Teisik väidab, et küberkurjategijad on rikkunud nende sotsiaalmeedia konto ja saanud isegi juurdepääsu nende pangakontodele ja tühjendanud need ning küsivad raha. Nii et kui näed väiteid, et sõbral on täiesti uus konto, mis on tema tavapärase konto koopia, pöördu mingi muu kanali kaudu tema poole, et näha, kas tegemist pole kloonimisründega.

Laadi rakendusi alla – kas mängimiseks, teistega ühenduse võtmiseks või millekski vahepealseks – ametlikust rakenduste poest ning värskenda oma rakendusi regulaarselt.

Kui kavatsed oma seadmesse alla laadida uusi rakendusi, olgu selleks siis ajaveetmiseks sõnumside platvormid või mängud, on parim, mida teha saad, need alla laadida oma platvormi ametlikust rakenduste poest. Ehkki alternatiivsed või mitteametlikud poed võivad pakkuda rakendusi soodsamalt või mõnikord tasuta, võid sattuda võimalike rünnete alla, sest sellistes poodides olevaid rakendusi ei kureerita ja nad ei läbi rangeid kinnitamisprotsesse. See võib Sind viia pahatahtlike rakenduste allalaadimiseni, mis võivad teha meeletult kahju.

Veebipõhiste kohtingute korraldamisel hoidu romantikapettustest.

Ehkki veebikohtingud olid populaarsed juba enne COVID-19, on pandeemia tõttu see üks vähestest inimestega kohtumise võimalustest sotsiaalse distantseerumise ajal, kätkevad nad ometi endas teatavaid riske. Kui kohtud kellegagi kohtinguplatvormil, peaksid silma peal hoidma mitmel asjal. Kui Sinu potentsiaalne uue armuleek üritab vestluse rakenduse piiridest välja viia teisele sõnumside platvormile või ta kuulutab kiiresti oma armastust – või hakkab isegi raha küsima -, peaksid kohe hakkama kahtlustama, kas ta ei murra Su südant ja pangakontot.

Veebipõhised hasartmängupettused on samuti levimas. Kui pakkumine tundub kahtlane või liiga hea, et olla tõsi, kontrolli uuesti üle.

Veebipõhised hasartmängud on hea viis karantiinis viibimise aja veetmiseks, olles samal ajal ühenduses oma sõpradega. See meelisajaviide on aga ka petturite eelistatud sihtmärk, kes kasutavad erinevaid petuskeeme innukate mängijate tüssamiseks. Näiteks kui soovid saada kiiresti mõnda mängusisest üksust, kuid pole kannatust seda otsida, pakuvad mõned mängud otseteena mängusiseseid oste, kuid see võib maksta rohkem kui seda soovid. Nii üritavad petturid mängijaid sageli tüssata, pakkudes “oivalisi tehinguid”, mis jätavad Sinu nii rahata kui üksuseta, mille soovisid osta. Seega, kui soovid midagi osta, tee seda mängu ametlikust poest.

Märka küberkiusamist, hoolimata sellest, kas see mõjutab sind kui ohvrit või pealtnägijat (ja on ütlematagi selge, et ära ise ole kiusaja!).

Ehkki paljud seostavad küberkiusamist lastega, võivad ka täiskasvanud ohvriteks olla. Kui satud olema sellise intsidendi ohver või tunnistaja, ei tohiks kunagi vaikida. Räägi ära! Õnneks on veebiplatvormid teadlikud, et küberkiusamine on kestev probleem, ja on kasutusele võtnud tööriistad, mis võimaldavad kasutajatel sellisest käitumisest teatada. Nii et järgmine kord, kui märkad midagi sellist, võid kasutada sotsiaalmeedia ja muude platvormide pakutavaid tööriistu ja teatada väärkohtlejatest, et neid saaks sellise käitumise eest karistada. Lõpuks, kuigi emotsioonid kipuvad pühade ajal lakke minema, pea meeles, et kiusamine pole kunagi vastuvõetav. Kui Sa ei tunne end mugavalt avalikus ruumis oma kommentaari valjusti lugedes, siis parem ära seda üldse avalda. Me kõik peame tegema koostööd, et veebivestlused jääksid avatuks, viisakaks ja lugupidavaks.  

Selle nädala näpunäidete põhisõnumi seisneb selles, et kui proovid olla vastutustundlik ja distantseerud sotsiaalselt oma jõulutraditsioone puutumatuna hoides, peaksid ka veebis olema vastutustundlik ja valvas. Küberkurjategijad on vägagi teadlikud sellest, et paljud proovivad tähistamise korraldada veebipõhiselt ja need kelmid ei häbene võtmast oma märklauaks mitmesuguseid potentsiaalseid ohvreid, kui tekib korraliku raha teenimise võimalus.

Jää ootama järgmise nädala nõuandeid selle kohta, kuidas omandada paremaid küberturbeharjumusi, mida saad kogu 2021. aasta jooksul kasutada.