5 pettuste vältimise näpunäidet eakatele

Kuidas saavad inimesed, kes pole tehnoloogiaga üles kasvanud, kaitsta end kõige levinumate internetipettuste eest?

Üldiselt võib arvata, et paljudel eakatel on suurem oht sattuda petturite küüsi kui nende lastel või lastelastel. Sõltumata sellest, kas eakate inimeste suurenenud vastuvõtlikkus pettustele on tõene või mitte, on ainuüksi Ameerika Ühendriikide eakatelt eri tüüpi skeemide kaudu välja petetud umbes 3 miljardit USD, sealhulgas veebipõhiste varguste, kelmuste ja ärakasutamise kaudu. Pealegi moodustab selline statistika tõenäoliselt vaid murdosa tegelikust kahjust, sest paljudel ohvritel on liiga piinlik avalikustada ja tunnistada, et petturid on nad haneks tõmmanud.

Mis teeb aga paljud eakad internetipettuste suhtes haavatavaks? Muu hulgas võivad petturid ära kasutada nende usaldavat loomust ja mõnel juhul vananemisest tingitud kognitiivsete võimete halvenemist. On ütlematagi selge, et skeemitajad võivad kasutada tõsiasja, et kavandatud ohvrid ei ole kasvanud üles koos tehnoloogiaga ega osalenud kunagi arvuti- või arvutikaitse koolitusel.

Osaliselt seda silmas pidades lõpeb selle aasta artikliseeria, mis tähistab Pahavaratõrje päeva, mõne näpunäitega, mis aitavad (mitte ainult) eakatel end kaitsta levinud veebipettuste eest.

Ole skeptiline

Ära kunagi eeldage, et internetis on võõras isik usaldusväärne. Pigem oleks Sul soovitatav alati kaaluda võimalust, et ootamatu sõnum võib olla pettusekatse. Lisaks peaksid olema ettevaatlik ka siis, kui sõnum tuleb (või näib tulevat) mõnelt oma tuttavalt, ja see kehtib võrdselt e-posti, kiirsõnumivahetuse rakenduste või sotsiaalmeedia kaudu edastatavate sõnumite suhtes. Jälgi, kas sõnumis või saatjas on midagi tavatut; tegemist võib olla halva inimesega, kes on kaaperdanud Sinu sõbra veebikonto ja kasutab seda pahatahtliku rämpsposti levitamiseks. Kahtluste korral loobu!

Ära klõpsa

Andmepüügirünnak , mis on üks levinumaid internetipettusi, algab tavaliselt soovimatu e-posti või sotsiaalmeediasõnumiga, milles pettur esindab usaldusväärset asutust ja sotsiaaltehnoloogia tehnikaid kasutades püüab veenda Sind üle andma tundliku sisuga andmeid, nagu krediitkaardi üksikasjad või sisselogimise identimisteave. Paljud skeemitajad on nüüd mitmekesisemad, loobunud vigadega ja puhtalt tekstipõhistest andmepüügisõnumitest, luues kampaaniatesse peibutamiseks sarnase ilmega veebisaite ja Facebooki lehti. Sa ei tohiks kunagi eeldada, et kõik ootamatult saadud materjalid – ükskõik kui ametlikud need välja näevad – on autentsed. Seetõttu ära kunagi klõpsake linkidel ega ava e-kirjade manuseid, isegi kui kiri näib pärinevat teadaolevast ja usaldusväärsest allikast.

Ütle ei “tasuta lõunatele”

Sarnaselt võivad petturid saata Sulle ka e-kirja, et õnnitleda Sind “võidu” puhul loteriis või loosimises, kus Sa kunagi ei osalenud. Sellegipoolest küsivad nad Sinu “auhinna” väljastamiseks Su isikuandmeid ja/või taotlevad ettemakset nn ettemaksepettuse kujul. Tavaliselt sisendab läkitus kiireloomulisust, paludes Sul viivitamatult reageerida, muidu võid kõik kaotada.  Pea meeles, et seaduslikud loteriid ei nõua võitjatelt võitude kättesaamiseks kunagi tasude maksmist.

Ära kunagi saada raha võõrastele

Usaldus-/romantikapettused, kus ohvrit petetakse võltsaustajale raha või isikuandmeid saatma, oli 2018. aastal igas vanuses inimesi tabanud veebipettuste kõige kulukam liik, põhjustades 362 miljoni USD suuruse kogukahju. Veelgi hullem, nagu tõdeti ka FBI viimases Internetikuritegevuse aruandes, on peaaegu kolmandikku romantikapettuste ohvritest kasutatud rahamuuladena, mis tegi nad pahaaimamatuteks kuriteo kaasosalisteks. Romantikapettused on aastaid olnud kõige tavalisemate eakatele suunatud pettuste loendis. See võib olla loomulik selles mõttes, et üksindus on üks sagedasemaid probleeme, millega paljud eakad kokku puutuvad.

Lõpeta suhtlus

Tehnilise toe pettustes püüavad skeemitajad Sind sageli veenda, et Sinu arvutisse on sattunud pahavara ja selle probleemi lahendamiseks pead neile võimaldama oma arvutile kaugjuurdepääsu. Muidugi on ettekääne võlts, kuid sellest tulenev kahju – isikliku teabe ja raha kaotus – on vägagi reaalne. Sa ei tohi kunagi võõrastele võimaldada oma arvutile kaugjuurdepääsu, isegi kui nad väidavad end esindavat mainekat müüjat.

Täiendav näpunäide

Viimane näpunäide on mõeldud peamiselt meile noorematele – suhelgem oma vanemate ja vanavanematega avatult ja selgitagem neile sisuliselt küberturbe peamisi tavasid. Veebimaailma ohtude parema mõistmise kõrval tunnevad siis paljud neist end rohkem kaasatuna ja vähem üksildastena, mis võib lõppkokkuvõttes aidata neil internetis turvalisemalt tegutseda.