SPARE: Viis nippi, kuidas internetis turvaliselt ostelda

Jätkuvalt on aega, et teha ära mõned viimase minuti ostud, kuid kiire ostlemise ajal ärge unustage teha seda turvaliselt.

Olete kunagi kuulnud ütlust: “Kui see on liiga hea, et olla tõsi, siis küllap see pole”? Seda fraasi kasutatakse selleks, et kirjeldada olukordi, mis paistavad nii head, et on peaaegu võimatu, et selline olukord oleks reaalne või isegi võimalik.

Veel segaduses? Mõelge sellest nii – kas ostaksite brändikaupa suvalise külakaupmehe käest? Brändikaupade müük külapoes peaks automaatselt tekitama küsimusi kauba päritolu ja kaupluse enda kohta!

Mis oleks, kui näeksite oma unelmate telefoni müügil ööturul? Seadet müüakse selle originaalpakendis, kuid tootjamärgis on ära lõhutud ja kaup ise on plastikusse mähitud, müüakse telefoni aga suisa poole odavamalt kui poes? Mõne jaoks tähendaks see, et ta on leidnud vikerkaare otsast kulda, kuid teised läheksid hetkegi mõtlemata ja ostaksid seadme ära – saades alles hiljem aru, et neid on petetud!

Erinevus nende kahe stsenaariumi vahel on ettevõtte ja müüdavate kaupade presentatsioon. Võiks isegi väita, et tänapäevasel turul on ostja vastutuseks toodet enne ostu testida. Sama ei saa aga öelda internetipoes oste tehes.

Tänapäeva e-kaubanduse turu jaoks, kus internetis ostude tegemine on äärmiselt mugav ja lihtne, on ESET koostanud viis lihtsat juhtnööri, kuidas südamevalu ära hoida.

S  –  Ohutu (Secure). Enne, kui hakkate veebilehele oma makseandmeid sisestama, veenduge, et veebileht on krüpteeritud. Selleks üritage leida aadressiribalt tabaluku sümbolit ja veebilehe aadressi algusest “https://”.

P – PIN-koodid või internetipankade salasõnad on midagi, mida teilt kunagi ei küsita ega mida ka makseid tehes ei avalikustata. Teie PINi tuleks kasutada ainult sularahaautomaadis ja müügikohtade pangaterminalides, nt supermarketi kassas.

A – Arvamuse küsimine. Küsige endalt, sõpradelt, perelt, ükskõik kellelt teist arvamust. Miks müüakse seda kaupa nii odavalt? Kas on muid platvorme või müüjaid, kes müüvad kaupa sama hinnaga? Päeva lõpuks, mida rohkem enne ostu küsimusi küsite, seda parem on ka tulemus.

R – Reputatsioon on internetikaubanduses olulisel kohal. Veebisaidi usaldusväärsus peaks alati olema suur osa sellest, mida internetis osteldes arvesse võtta.

E  – Vaadake kaubad võimaluse korral üle. Päeva lõpuks on ostja vastutus see, et kaupade kvaliteet vastaks maksmisel kokkulepitud standarditele.

Päeva lõpuks, soovime, et lisaks heade internetikaubanduse harjumuste tekitamisele mõtleksite pärast artikli lugemist ka sellele: “Kui miski on liiga hea, et tõsi olla, siis küllap see ongi liiga hea, et tõsi olla“. Enne maksmist mõelge üle, kas olete veendunud, et soovite makse teha – hoidke oma rahakott digivaraste eest kaitstuna.

Allikas: Welivesecurity