CES 2018: Plokiahel lahendab kõik

Sellal, kui enamik inimesi üritab ikka veel aru saada, kuidas krüptovaluuta üldse töötada võib, räägivad valgustatud tehnikainimesed CESil (Tarbimiselektroonika Messil) sellest, kuidas see tükkideks murda, et uurida selle sisemist tööd ja kasutada erinevaid elemente. Spetsiifiliselt tähendab see seda, kuidas plokiahelat kasutada kõiges alates põllusaagi jälgimisest tootmise ja panganduseni. Nüüd lähemalt sellest, miks.

Bitcoin oli esimene krüptovaluuta, mis avalikku tähelepanu köitis. Tänu sellele on tekkinud ka hulk teisi, mis nüüd palju uudiseid tekitavad. Kuid selleks, et teha äri anonüümsusele suuantud valuutaga, on tarvis mitut olulist funktsiooni, millest üheks olulisimaks on arveraamat, mis võimaldab ülevaadet tehingutest.

Traditsioonilised arvepidamissüsteemid annavad ülevaate selle kohta, kes oli tehingu eest vastutav ja need peaksid olema ka suutelised pidama vastu võltsimisele. Selle probleemiga tegelemiseks rakendab krüptovaluuta kõigi tehingute üle jaotatud arvepidamist, nii ei saa ükski indiviid niisama arveraamatuga manipuleerida. See ongi niinimetatud plokiahel.

Kuid väga häkkimiskindel jaotatud arveraamat on kasulik väga paljude erinevate rakenduste jaoks, 2018. aasta CESil mitmed inimesed just sellega tegelesidki.

Esimene ilmselge kandidaat plokiahela kasutamiseks on pangandus, see on sektor, kus on agaralt tegutsetud selle nimel, et rakendada plokiahelat selleks, et muuta turvaliseks suur hulk digitaalseid tehinguid, mis iga päev mikrosekundite jooksul juhtuvad. Pangad on pikka aega näinud vaeva selleks, et saada lahti petturlikest tehingutest – seega on plokiahela potentsiaaliga seoses palju entusiasmi, loodetakse lahendada väga oluline pettustega võitlemisega seotud probleem.

Kuid teised sektorid nagu tootmine võiksid seda tehnoloogiat samuti kasutada. Oletame, et soovite omada ülevaadet iga ehitatava asja osa kohta, alates individuaalsetest müüjatest kuni kokkupaneku, jaotamiseni ja garantiini. Kergekaaluline jälgimissüsteem kõigi osade jaoks oleks loogiline lahendus.

Mõnda aega tagasi kahtlesid inimesed krüptovaluuta kasulikkuses. Eriti just seetõttu, et valuuta otsese asendamine rakendamine oli keeruline. Kuid tihti on nii, et tuleb proovida mitmeid erinevaid avatud koodiga tehnoloogiaid, kuni innovaatorid leiavad „õige rakenduse“, sellise, mis kasutajate seas kõlapinda leiab ja millele saab oma varanduse luua. E-posti serveri tarkvara on võimalik tasuta alla laadida ja omaenda serveris jooksutada, kuid see on kaugel sellest viisist, kuidas tavaline kasutaja tarkvaraga ringi käib, nad logivad oma veebimeili, mis siis käivitab aluseks oleva tehnoloogia, mis saadab ja võtab vastu e-kirju avatud koodiga ajudelt selle taga.

Plokiahel tundub sarnaselt arenevat. On veel ebaselge, milline saab olema see „õige rakendus“, kuid CESil oli ridade viisi müüjaid, kes arvasid, et neil on olemas väga selge kasutusvõimalus ja on nii loonud oma versiooni uuest tehnoloogiast, mis võib väga varsti müüma hakata. Kuna nad ei pea tegema kogu tööd seoses aluseks oleva plokiahela tehnoloogiaga, siis saavad nad vabalt innovatiivseid lahendusi luua ja üritada seda tehnoloogiat sulle müüa, loodetavasti juba lähemas tulevikus. Varsti ei pruugi me oma maailma enam ette kujutadagi kuulikindla arveldussüsteemita, mis annab usaldusväärse ülevaate kõigest, mis on sinu farmis, autos, tootmisliinil või pangakontol. Kui CESil olnud inimestel on sellega midagi tegemist, siis on nende aeg just praegu saabunud.

Allikas: Welivesecurity