Usaldage oma turbesaladused kindlatesse kätesse

Kujutlege hetkeks, et teie turve on laitmatu ning et mitte ükski muu isik ei pääse ligi teie tundlikele kontodele ega infole. Ja siis juhtub midagi ootamatut – te satute avariisse. Kuidas peaks teie lähedased sel juhul pääsema mööda neist turbemeetmetest teie asjade korraldamiseks?

Kui olete võtnud kuulda kõiki hoiatusi ja pannud väärtusliku luku taha, siis võib tunduda pisut vastuolulisena selliste sammude astumine, mis võimaldab kellelgi teisel selle kätte saada. Suur osa nõuannetest lubada usaldusisikul oma asju korraldada – ajutiselt või püsivalt – näib küberturbe väärsammude loendina. Ent tegelikkuses on usaldusisikule juurdepääsu tagamise parimad sammud nende tehnikate kerged modifikatsioonid, mida te rakendasite põhjaliku turbe saavutamiseks.

 

Riskihinnang

 

Authentication Permission Accessible Security Concept

 

Teil on kindlasti olemas varade loend kas lihtsalt mälus või kuhugi üles kirjutatuna, mis sisaldab kõiki teie hoole all olevaid masinaid ja kontosid. See loend on hädavajalik teie hädaolukorra komplekti jaoks. Loetlege kindlasti üles kõik seadmed (ärge unustage tihti tähelepanuta jäävaid asju, nagu modemi ja ruuteri administraatori kontod), meilikontod, kommunaalteenused nagu elektri- ja veevarustus, finantsinstitutsioonid, pilveteenused ja mis tahes serverid, mille kasutust te võite teistele hostina pakkuda.

 

Autoriseerimine

 

Kui teil on oma varade loend valmis, siis valige kontaktisik hädaolukorraks. Selle isiku hoolde usaldatakse kõikide teie digitaalsete varadega tegelemine ning selleks võib olla pereliige või sõber või mõni ametiisik nagu advokaat.

Kui olete juba testamendi koostanud, siis olete ilmselt valinud ka selle täitja oma varasid kindlaks tegema ja haldama. Mõned onlainteenused, nagu Google, Facebook ja Instagram võimaldavad määrata hädaolukorra ehk pärandkontakti, kes saab teie kontosid administreerida. Ka paljud paroolihalduse rakendused võimaldavad määrata kindlaks kontaktisiku hädaolukorraks (mis võib osutuda kasulikuks ka vähem tõsises olukorras, kui teil peaks olema vaja lähtestada kadunud põhiparool).

 

Varundid

 

File folders in a filing cabinet

 

See on nüüd koht, kus peaksite olema eriti ettevaatlik turbeapsakate tegemise vältimiseks. Koostage nimekiri oma kasutajanimede ja paroolidega ning looge varukoodid mis tahes sellistele kontodele, millel on deblokeeritud kaheteguriline autentimine.

 

“KUI TEIL ON OMA MANDAATIDE DIGITAALNE KOOPIA, SIIS KRÜPTEERIGE SEE KINDLASTI.”

 

Selle nimekirja kaitsmiseks saab nii mõndagi teha. Võite hoida paberkoopiat või eemaldatavat andmekandjat kindlasse kohta nagu tulekindlasse seifi või panga hoiulaekasse lukustatuna. Võite usaldada selle oma advokaadi kätte või tellida elu lõpu plaanimise teenuse.

Pidage meeles, et advokaadibürood ja muud firmad võivad lõpetada oma tegevuse, mistõttu võite te ikka soovida omada täiendavat varundit. Küsige mis tahes teenuse pakkujalt ka seda, milliseid turbemeetmeid nad rakendavad, kuna nii suurel hulgal tundliku info korraga kaotamine oleks paratamatult väga piinarikas.

Kui teil on oma mandaatide digitaalne koopia, siis krüpteerige see kindlasti. Avaliku võtmega krüpteerimine oleks loomulik valik sellises olukorras, ent teil võib olla vaja teada aegumisaegu. Ja pidage meeles, et andmekandjad vananevad füüsiliselt pika aja jooksul, mistõttu tuleks iga viie või kümne aasta järel teisaldada info uuele kettale.

 

Valmisoleku treenimine

 

Me kõik oleme vähemalt kord elus osalenud tuletõrjeõppusel või muul valmisoleku väljaõppel, mistõttu me mõistame, ent nende eesmärgiks on aidata meil tegutseda kiiresti ja kainelt ka siis, kui meie emotsioonid on laes.

 

“LÄHEDASTE ETTE VALMISTAMINE VÕIB MUUTA NEILE LIHTSAMAKS TEIE DIGITAALSE VARA EEST HOOLITSEMISE.”

 

Samamoodi võib oma lähedaste ette valmistamine juhusliku “õppusega” muuta neile lihtsamaks ja vähem muret tekitavaks teie digitaalsete varade eest hoolitsemise, kui kord aeg on käes.

Surelikkusega seotud teemad pole just lihtsate killast ja enamik inimesi ei mõtle neile enne kuldseid eluaastaid. Ent õnnetuse korral võib ellujääjatel olla väga raske isegi ilma vägilaslike pingutusteta, mis osutuvad vajalikuks meie õhukindlast turbest läbi murdmiseks. Kui võtame pisut aega kõige halvemaks valmistumiseks, siis säästame sellega oma peret ja sõpru raskel ajal lisakoormast.

 

Allikas: WeLiveSecurity