10 võimalust küberkurjategija päeva rikkumiseks

Tehnoloogia on muutnud seda, kuidas me elame, meie suhteid teistega, ja koguni seda, kuidas me enda eest hoolitseme. Neil päevil rakendab igaüks alates kõige kogenematumast kasutajast kuni kõige pädevamani meetmeid enda kaitsmiseks infot kompromiteerida või varastada püüdvate küberkurjategijate eest.

Me vaatame selles artiklis, kuidas sa saaksid tõrjuda küberkurjategijate pahatahtlikke ründeid, muutes neile edu saavutamise palju raskemaks.

  1. Värskenda oma turbelahendust, rakendusi ja opsüsteemi.

Seda on äärmiselt tähtis teha, kuna värskendused sisaldavad tihti tarkvarast leitud turbedefektide parandusi. Sel juhul – kui sinu süsteemis või rakenduses on nõrkusi, siis need kõrvaldatakse värskenduste abil, mis tähendab, et ründaja ei saa enam ekspluateerida mis tahes teadaolevat nõrkust sinu süsteemis.

  1. Installeeri oma seadmetele turbelahendused.

cybersecurity smartphone

Kaitsta tuleks nii arvuteid, nutitelefone, tahvleid kui mis tahes muid seadmeid, millele saab turbetarkvara installeerida. Seejuures on oluline mitte kasutada piraattarkvara, sest see pole ainult ebaseaduslik, vaid see ei paku sulle tõenäoliselt ka korralikku kaitset.

Tööriistad nagu tulemüürid ja viirusetõrjetarkvara kaitsevad sind erinevate ohtude, kaasa arvatud troojalaste ja muud tüüpi pahavara eest, ning rakendavad ka selliseid erinevaid tuvastustehnoloogiaid, mis aitavad vältida lekkeid ja infovargust.

  1. Varunda oma andmed.

Sa peaksid lisaks korrapärasele varukoopiate tegemisele hoolitsema ka selle eest, et hoiad neid kindlas kohas: välise mäluseadme kasutamisest peaks piisama. Ent pea seejuures kindlasti meeles, et see ei tohiks jääda pidevalt ühendatuks, kuna muidu on nii, et kui sinu arvuti nakatub mis tahes tüüpi lunavaraga, siis võidakse krüpteerida ka sinu varufailid isegi juhul, kui hoiad neid pilves.

Kui sinu arvuti nakatub ja sa oled hoidnud varukoopiaid kindlas kohas, siis saad pärast süsteemi desinfitseerimist oma info vähese vaevaga taastada.

Loe lisainfo saamiseks meie varundamisjuhendit.

  1. Teata õngevõtmismeilidest ja -veebisaitidest.

Üks pettuse toimepanekuks kõige sagedamini kasutatud meetod on vana hea võltsveebisaitide ülespanemise trikk. Tuttavana näivalt saatjalt meili saamine koos sind võltsportaali suunava lingiga on üks küberkurjategijate poolt sageli rakendatavatest tehnikatest.

Pettuste nurjamiseks on väga oluline teatada õngevõtmisveebisaitidest mis tahes kasutatavast brauserist ja teavitada neist ka oma viirusetõrje tarnijat, kui see ei tuvasta juba vastavat saiti pahatahtliku portaalina.

“ÜKS PETTUSE TOIMEPANEKUKS KÕIGE SAGEDAMINI KASUTATUD MEETOD ON VANA HEA VÕLTSVEEBISAITIDE ÜLESPANEMISE TRIKK.”

Kui õngevõtmissaidiks on finantssait, siis võiksid kontakteeruda mõjutatud organisatsiooniga, et nad saaks alustada sellest vabanemise protsessi. Saad nii hoiatada inimesi võltssaitide külastamise ohtude eest ning aidata seeläbi oma kogukonda kaitsta. Loomulikult anname ka meie oma panuse ESETi LATAMi uurimislaboris meieni jõudvaid juhtumeid avalikustades.

5. Muuda oma paroole.

changing your password

Sinu parool võib sattuda ohtu paljudel erinevatel viisidel. Kasuta kindlasti tugevat parooli, vaheta seda korrapäraselt ning ära kasuta üht ja sama parooli mitme konto jaoks.

Need kolm põhimõtet aitavad hoida turvaliselt sinu digitaalse identiteedi võtit.

  1. Aktiveeri kaheteguriline autentimine.

Ja sinu paroolid võivad ikka ohtu sattuda ka siis, kui järgid nende kaitsmiseks kõiki eespool soovitatud võtteid. Ent kaheteguriline autentimine, mida saab kasutada enamikus sotsiaalvõrgustikes ja onlainteenustes, tõstab märgatavalt sinu turbetaset.

Kui küberkurjategijal õnnestub varastada sinu parool, siis ta ei saa teha suurt kahju, kuna lisaks on vaja sisestada ka see täiendava turbekihi poolt genereeritav kood.

 

  1. Kontrolli oma privaatsust sotsiaalvõrgustikes.

Me näeme kahjuks väga sageli, et kasutajad jagavad sotsiaalvõrgustikes enda kohta liiga palju tundlikku infot.

“PLATVORMID NAGU FACEBOOK VÕIMALDAVAD SEADISTADA GRUPPE INFO JAGAMISEKS JA SELLELE JUURDEPÄÄSU OMAJATE PIIRAMISEKS.”

Selle probleemi muudab veel hullemaks avalike postituste kasutamine. Platvormid nagu Facebook võimaldavad seadistada gruppe info jagamiseks ja sellele juurdepääsu omajate piiramiseks.

Lisaks on ka oluline mitte lubada juurdepääsu võõrastele kasutajatele ja vaadata üle isikuandmetega seoses antud load.

8. Kontrolli oma pangakontode seisu.

bank account check

Oma kontojääki pole lihtsalt võimalik liiga tihti kontrollida, kuna võid seda tehes märgata mõnd korrapäratust või tundmatut tehingut. Kui sinu kaart kloonitakse või sa langed panganduspahavara ohvriks, siis on oma konto korrapärane kontrollimine parim viis silma peal hoidmiseks rünnetel, mis võivad aset leida, ja kahjude minimeerimiseks.

  1. Kontrolli, et sa pole tellinud tasulisi SMSi teenuseid.

WhatsApp’is ringlevate pettuste arv üha suureneb, nii et üksainus kampaania suudab toota üle 10 miljoni potentsiaalse ohvri. Selle tulemusel kaotavad kasutajad tihti valvsuse ja tellivad teenuse numbritelt, mis saadavad tasulisi SMSe.

Selle vältimiseks saab paljudes riikides kontrollida oma telefoniteenuse pakkuja veebisaidilt, kas oled mõne sellise teenuse tellinud.

  1. Ole teadlik oma keskkonnast.

Pettuste toimemehhanismi mõistmine on parim viis vältida nende ohvriks langemist. Samal ajal muudab oma teadmiste jagamine sind IT turbe sõbraks ning sinuga sama võrgustikku kasutavate teiste inimeste seadmeid kaitstes hoolitsed ka oma vara ja oma arvutisse salvestatud info eest.

Sa suudad neid nõuandeid järgides kahtlemata tõsta oma seadmete turbetaset ja luua takistusi küberkurjategijatele, hoides sellega enamikul juhtudest ründed ära, kuna nende töö raskendamine heidutab neid tõenäoliselt pettusi üritamast.

Kas need nõuanded olid sulle kasulikud? Paneme peagi üles ka oma järgmise postituse, milles räägime sulle sellest, mis rikub pahavaraanalüütiku päeva.

Allikas: WeLiveSecurity