Hoidu heategevuspettuste eest, mis kasutavad ära Ukraina sõda

Kas soovid aidata inimesi Ukrainas? Anneta targalt – uuri kõigepealt tausta, et annetus ei läheks petistele

Kriisiaeg võib esile tuua Sinu parimad küljed, samas võib välja tuua petturite halvimad. Ka nemad jälgivad pealkirju ja üritavad igal moel inimestelt raha kätte saada. Oleme COVID-19 pandeemia ajal näinud seda ikka ja jälle ning vaid paar päeva pärast Ukraina sõja algust pole olukord teistsugune.

Kui kriis teeb Sulle muret ja soovid annetusega toetada kohapealseid humanitaarabiga seotud tegevusi, veendu, et Sinu raha läheks õigesse kohta.

ESETi teadurid on avastanud palju veebisaite, mis meelitavad heategevusliku eesmärgi varjus raha. Nad kipuvad lähtuma sarnasest teemast, esitades emotsionaalseid, kuid siiski võltsitud üleskutseid solidaarsusele Ukraina rahvaga või kutsudes avalikkust üles aitama rahastada riigi kaitsealaseid jõupingutusi.

Veebisaidid esitavad väga ebamääraseid väiteid selle kohta, kuidas “abi” kasutatakse. Samuti peaks olema ilmne – igatahes täpsemal uurimisel –, et ükski neist ei esinda legitiimset organisatsiooni.

Näiteid domeenidest, mille puhul tasub ettevaatlik olla:

 • help-for-ukraine[.]eu
 • tokenukraine[.]com
 • supportukraine[.]today
 • ukrainecharity[.]gives
 • ukrainesolidarity[.]org
 • ukraine-solidarity[.]com
 • saveukraine[.]today

Ole ka valvas emotsionaalsete abipalvete suhtes, mis võivad Sinu postkasti jõuda. Üks Redditi kasutaja on jaganud võltsi abipalvet (vt allpool). Twitteris ja muus sotsiaalmeedias ringlevad teised sarnased nipid, mille eesmärk on panna ohvrid Bitcoin´e jagama. Üldiselt võib tavapäraste kontode ülevõtmiste ja Ukraina sihtmärkide vastu suunatud küberrünnete ajastul olla keeruline kontrollida “ainult digitaalset” teavet. Kuigi sotsiaalmeedia veebisaitidel on kriisi ajal sageli suur roll heategevusliku eesmärgi levitamisel, on need ka viljakas pinnas pettusteks.

Allikas: Reddit

Kuidas vältida heategevuspettusi

Kui soovid toetada annetuse kaudu, esitan mõne näpunäite, kuidas seda ohutult teha.

 • Enne annetamist kontrolli hoolikalt – parim on jääda kindlaks tuntud organisatsioonidele, millel on valdkonnas tegevusajalugu ja millel on Ukrainas mingi struktuur või partnerid.
 • Anneta raha organisatsiooni veebisaidi kaudu või pöördu juhiste asjus otse heategevusorganisatsiooni poole.
 • Ettevaatlik tasub olla rahaülekande või kinkekaartide soovi korral.
 • Väldi linkide klõpsamist või manuste allalaadimist soovimatutes e-kirjades või sotsiaalmeedia sõnumites, eriti tundmatutelt allikatelt ja sellistelt, mis loovad kiirreageerimise, ärevuse ja südametunnistusele surumise õhkkonna. Nad võivad püüda Sind meelitada kavatsematult pahavara seadmesse alla laadima.
 • Tegelikult ole ettevaatlik isegi usaldusväärsetest allikatest pärinevate sõnumite suhtes, välja arvatud juhul, kui saad kontrollida sõnumi ehtsust. Selleks võta allikaga ühendust muul viisil kui sellel, mille kaudu sõnumi said, nt telefoni teel, kui said selle e-kirjaga jne.
 • Suhtu skeptiliselt sotsiaalmeedia postitustesse, mis reklaamivad heategevusorganisatsiooni, välja arvatud juhul, kui saad kontrollida organisatsiooni seaduslikkust. Seda soovitav sõber ei pruugi olla põhjalikult uurinud ja ka sotsiaalmeediapostituse meeldimiste arv ei ütle selle õigsuse kohta kuigi palju.
 • Ära alistu liigsele survestamisele – petturid püüavad olukorra kiireloomulisust ära kasutada annetuse saamiseks.

Siin on mittetäielik nimekiri suurematest rahvusvahelistest organisatsioonidest, mis Ukrainas hädaabi pakuvad:

Et kriis on kogu maailmas esiuudis, otsivad petturid jätkuvalt võimalusi, kuidas sõjast mõjutatud inimeste viletsust enda huvides ära kasutada. Kõige hullem ehk ongi see, et heategevuspettusesse sattumine ei mõjuta ainult Sind – see tähendab ka seda, et abisaajad jäävad abist ilma, mis muudab sellise pettuse veelgi taunimisväärsemaks.