Pettused, mille suhtes selle aasta emadepäeval ettevaatlik olla

Petised proovivad leida viise alates võlts romantikast kuni naeruväärsete pakkumisteni, et teid paljaks röövida, samal ajal kui teie üritate oma emale enda tänu väljendada

Nagu see on iga erilise sündmuse korral, olgu see väike või suur, reklaamivad jaemüüjad emadepäeva eel eripakkumisi, et avaldada austust kõigile emadele üle kogu maailma. See annab küberkurjategijatele rohkelt võimalusi oma teel ära kasutada kõiki juhuseid, et kõige, ka sellise südamliku sündmuse pealt raha teenida. Petturid ei keskendu pelgalt müüjateks maskeerumisele, tõenäoliselt laskuvad nad võimalikult madalale ja üritavad romantikat otsivaid üksikemasid tüssata ja neilt raha välja pressida.

Vaatame pettusi, millega võite sel emadepäeval silmitsi seista.

Kelmuse reklaamid

Klassikaline petturite lemmik. Need on alati olemas ja need on igaks puhuks kohandatud, olgu jõulud või must reede, on tõenäoline, et nüüd võite näha ühte emadepäeva teemalist. Niisiis, mida on oodata? Kelmusereklaamid vohavad tavaliselt sotsiaalmeedia ja vestlusrakenduste kaudu ning levivad enamasti läbi häkitud kontode. Võltsreklaamil klõpsates suunatakse teid petturlikule veebisaidile, kus tõenäoliselt reklaamitakse võltsitud või olematuid tooteid.

Halvimal juhul pääseb siis pahavara teie seadmesse, mis võib põhjustada igasugust laastamist – alates tundlike andmete varastamisest kuni seadme lukustamiseni ja lunaraha nõudmiseni. Petturid on tavaliselt hooletud ja otsivad kiiret käivet, seetõttu hoidke alati silmad lahti kahtlaste asjade suhtes, näiteks nagu hinnad, mis ei tundu loogilised (te ei saa tõenäoliselt seda Gucci kotti 99 USA dollari eest), grammatikavead või kahtlased küsitlused.

Võlts veebipoed

Küberkurjategijad üritavad võimendada kõike ja kõike, mida saab kasutada potentsiaalsete ohvrite ahvatlemiseks. Võlts veebipoed on nende petuskeemideks ideaalsed. Üsna sageli esitlevad nad end mainekate e-poodide eraldi seisva veebisaidina, mis on käivitatud nende uusimaks kampaaniaks, ülemaailmselt tähistatav emadepäev on selleks peamine kandidaat. Sellised võlts e-poed reklaamivad ilmselt vastupandamatuid kingitusi, mis on eriti emadele suunatud. Neid tooteid pakutakse naeruväärsete allahindlustega, et veenda potentsiaalseid ohvreid ostunuppu vajutama.

Seotud artikkel: SPARE: Five tips for a safer online shopping experience

Kahjuks kui te sellega kaasa lähete, varastatakse suure tõenäosusega teie maksete mandaadid, mis võib olenevalt makseviisist erineda, kuid pigem varem kui hiljem hakkavad kelmid teie kontolt summasid koguma. Seega peaksite kindlasti võtma kõigepealt kohustuse olla hoolas, kontrollima korralikult poodi, otsima müüja arvustusi, vaatama kui kaua sait on tegutsenud ja võib-olla isegi proovima nende klienditoega ühendust võtta. NB! Kui müüja lisas pandeemia valguses täiesti seostumatute toodete nimekirja näomaskid, on suur tõenäosus, et tegemist on petu kauplusega, mida peaksite vältima.

Võlts kinkekaardid ja kupongid

Oleme teinud ülevaate kelmusereklaamidest ja võlts veebipoodidest, liigume nüüd edasi teise populaarse ohvrite kogumisviisi juurde – võlts kinkekaardid ja kupongid. Need on üsna laialt levinud ning mõnikord levitatakse neid ohvri teadmata tema seadme kaudu. Kord kui võltskupong on teie kujutlusvõimet ergutanud ja te olete sellel klõpsanud, saab teie seadmesse pahavara installeerija alla laadida, mõnel juhul võib see osutuda panganduse troojalaseks või isegi klaviatuuri lukustajaks. Kaasatud võib olla täiendav funktsioon, mis saadab kupongi kogu teie kontaktilistile, suurendades seega petturite kasu kogumise võimalust.   

Mitte väga kaua aega tagasi olid ühe sellise rünnaku keskmes võlts McDonalds’i kupongid. Olgu need kupongid või kinkekaardid, veenduge alati, et neid on levitatud ettevõtte ametlike kanalite kaudu nagu tema ametlik rakendus, seega on tavaliselt soovitatav neid usaldada. Kui teil on kahtlus, kontrollige ettevõtte ametlikku saiti või sotsiaalmeedia kanalit, et näha, kas pakkumine, mille olete saanud on kehtiv. Kui te olete saanud soovimatuid kuponge, on parem neist eemale hoida või võtta ühendust ettevõttega, kes väidetavalt need väljastas.

Suhete pettused

COVID-19 pandeemia kestel on kohtingurakenduste ja veebisaitide kasutus üha suurenenud, mis võib tähendada ka suuremat petturite hulka.  Eksite rängalt, kui arvate, et see ei saa teie või teie lähedastega juhtuda. Suhete- ja usalduspettused on FBI 2019. aasta Interneti-kuritegevuse aruande kohaselt teine ​​mahukaim pettus. Kui panna see arvudesse, siis peteti ühelt naiselt välja 546 000 USA dollarit ja halvemal juhul sattus ta narkomuulaks ning arreteeriti.

Tavaliselt on märke, mis reedavad, et räägite petturiga. Kiire Google’i pildiotsing võib paljastada, et nende profiilifoto kuulub kellelegi teisele või proovivad nad peale mõnda sõnumit veenda teid kasutatavalt tutvumisplatvormilt lahkuma (et vältida platvormi kahtlase käitumise kontrolli).  Sõltumata asjaoludest ei tee paha olla eriti valvas ja kontrollida, kellega vestlete – te ei soovi selle pärast lõpetada katkise südame … ega ka katkise pangakontoga.

Kokkuvõte

Kuigi enamik meist otsib sageli ideaalset soodsat pakkumist, peaksime alati olema valvsad ja kontrollima kõiki pakkumisi, mis tunduvad liiga head, et tõsi olla, sest sageli see ongi nii. Olge soovimatute pakkumiste ja meilide suhtes ettevaatlik, kui need tunduvad huvitavad, lugege need hoolikalt läbi ja pange tähele eeskirjade eiramist ja vastuolusid. Kui miski teile muret teeb, proovige ametlike saitide kaudu pakkumise õigsust kaks või kolm korda kontrollida või kaaluge ostmist otse edasimüüjalt või kupongi mitte kasutamist. Viimaks, kuid kindlasti mitte vähe oluliseks on installitud hea mainega turvalahendus, kuna see aitab seda tüüpi rünnakute eest kaitstuna püsida.