Kas otsid oma Windowsi lemmikturberakendust, kuid ARM-seadmetel?

Tutvustame ESET Endpoint Antivirus Windows ARM jaoks

Kui Microsoft teeb Windowsi edukaks kasutamiseks ARM64-l tugeva tõuke, integreerides x86 ja x64 emuleerimiskihid, pole janu kohalike kiiruste (ja täiustatud turbe) järele veel kustunud.

Microsofti 2017. a. ARM64-põhise operatsioonisüsteemi väljaandmise eesmärk oli vastata teada-tuntud kriitikale nende varasemate põigete pärast ARM-i maailma – lõpetatud Windows RT, Windows Phone ja Windows 10 Mobile. Nurinaid oli palju ja erinevaid: „Kasutada saab ainult Windowsi poe rakendusi.” „Ma ei saa ARM-i jaoks oma rakendusi kompileerida.” „See on Windowsi kääbusversioon.” Turbetarkvara tarnijate puhul ei olnud kolmanda osapoole rakenduste arendajatel toetatud viisi juurdepääsuks madala tasemega liidestele, mis on vajalikud tulemüüride ehitamiseks ja turbega seotud ülesannete täitmiseks (näiteks reaalajas skannimine). Pettumus näis edestavat elevust.

Lõpuks tarniti esimesed ARM64-ga Windows 10-ga kaks-ühes sülearvutid: Asus NovaGo ja HP Envy x2. Et saada kasu algusest peale, varustas Microsoft oma operatsioonisüsteemi emuleerimiskihiga, mis võimaldaks enamikul x86 (32-bitistest) töölauarakendustest töötada ARM64 protsessoriga. Seejärel andis Microsoft 2018. a. võimaluse Visual Studio 15.9 väljaandmisega rakenduste arendajatele tööriistade abil ARM-i jaoks oma rakenduste kompileerimiseks. Lõpuks, kui x64 (64-bitine) emuleerimiskiht anti välja Windows Insidersile 2020. a. lõpus, lootsid paljud, et ARM-i ühilduvusvalud peaksid lõpuks leevenema.

Kuigi ARM-põhiste sülearvutite peamised müügikohad jäävad suures osas nende sisseehitatud LTE-ühenduvuseks, kaasa arvatud 5G ja ülikestev aku (üle 20 tunni), on asjakohaste probleemide puhul edaspidi katsumuseks tuttavate rakenduste kohalike kiirustega käitamine Windowsi ARM-il. Lihtsamalt öeldes halvendab ressursimahukate rakenduste käitamine emuleerimiskihi peal paratamatult jõudlust ja mõned rakendused – või vähemalt mõned nende funktsioonid – ei suuda üldse emuleerimise kaudu töötada.

See paneb rakenduste arendajaid kaaluma turunõudlust ja vajalikke investeeringuid, et nad saaksid oma rakendusi ARM-i üle viia. Mõnel juhul on see väga lihtne – võib-olla veidi enamat kui uue platvormi ja operatsioonisüsteemi lähtekoodi uuesti kompileerimine. Mujal on jällegi vaja palju rohkem pingutada – nagu ka turbetarkvara puhul. Mõlemal juhul on testimine uue tehnoloogia mastaapimisel olulise tähtsusega.

ESET on alustanud oma ESET Endpoint Antivirus for Windowsi uuesti projekteerimist, et see töötaks ARM64-l kohalikult, reageerides mitme ärikliendi päringule. Paralleelselt on ESET loonud ka ESET Management Agenti kohaliku ARM-i järgu, et ettevõtted saaksid oma tuttava ESET PROTECTi konsooli abil hallata ARM-põhiseid Windowsi seadmeid.

Kui ARM-põhiste Windowsi seadmete turve on Sinu huviorbiidis, kas käitamisvajadustest või uudishimust ainulaadse turbelahenduse testimiseks või kui pead oma olemasolevaid Surface Pro X seadmeid kaitsma, siis ära rohkem otsi.

Registreeru siin tasuta beetalitsentsi saamiseks!

Kuu aega pärast seda, kui Apple lasi välja oma uute M1 kiipidega töötavate seadmete sarja – ARM-i patenditud kohanduse -, tekkis GoSearch22 platvormile omase pahatahtliku koodi esimese eksemplarina. Umbes kaks kuud hiljem ilmus hiljuti avastatud Macile sihitud reklaamvara nimega Silver Sparrow ka pahatahtliku M1 kohaliku kahendkujuna.

Mis puutub ARM-seadmetel Windowsi sihtivasse pahavarasse, siis ilmselgelt suudavad pahavara autorid sama palju käivitada tavapäraseid x86-kahendfaile emuleerimiskihi kaudu ning nad saavad ka oma pahavara uuesti kompileerida ARM32 või ARM64 jaoks. Kui ARM-i Windowsi x64-i emuleerimiskiht on avalikult välja antud, saab kogu x64-põhise pahavara spekter kindlasti uued ründekohad. Kuigi mõned x64 (ja x86) pahavara kahendfailid takistavad – või ei suuda üldse käivituda – emuleerimise kaudu, võib eeldada, et vaid lihtsa funktsionaalsusega muu pahavara töötab probleemideta ARM-i platvormil Windowsis. Sama kehtib pahatahtlike skriptide kohta, kui on olemas sobiv skripti interpretaator.

Muidugi on teatavaid tüüpi pahatahtlikke veebisaite, rämpsposti, andmepüüki ja petuskeeme, mis ei hooli üldse sellest, millist operatsioonisüsteemi või riistvaraplatvormi potentsiaalsed ohvrid võivad kasutada – ja kasutajad väärivad paremat kaitset nende ohtude ja trikkide eest. Seetõttu pea ARM64-seadmetes Windowsi katsetamise või kasutuselevõtu korral turvet silmas sama palju kui oma lemmikrakenduste puhul.