Romantikutest petturite viis murda su süda ning tühjendada pangakonto

Millised on mõned kõige levinumad märgid, et sinu veebiarmastatu on hoopis pettur?

Elame tempokal ajastul ja üha raskem on leida tasakaalu karjääri, ühiskondliku elu ja armastuse vahel. Inimesed kasutavad aina enam tutvuste loomiseks mugavaid vahendeid, näiteks tutvumisäppe ja veebilehti nagu Tinder, OkCupid, hinge või Bumble. See aga võib nad kahjuks muuta petturite, kes kasutavad armastust petmise eesmärgil sihtmärkideks.

FBI 2018. aasta internetikuritegevuse aruande kohaselt olid 2018. aasta kuritegude nimekirjas peaaegu 363 miljoni dollarini ulatuvate kahjudega armastus- ja usalduspettused teisel kohal. Eelmisel aastal peteti ühelt õnnetult naiselt välja 546 000 USA dollarit ning Kanada mehelt 732 000 Kanada dollarit. Tähelepanu väärib asjaolu, et paljud ohvrid kaotavad kõik oma säästud või satuvad võlgadesse.

Romantilise õndsuse otsingud võimenduvad tavaliselt sõbrapäeva paiku, nii et kirjutame paarist märgist, mis viitab sellele, et sinu veebiarmastatu võib tegelikult olla pettur, kes soovib leida tee su rahakotti, mitte südamesse

Fotod

Petturid kasutavad tavaliselt modellide fotosid, mis on mõeldud konkreetse toote müümiseks. Jookide ja elektroonikaga poseerivad modellide fotod võivad tunduda lavastatud ja ebaloomulikud, mida nad tavaliselt ka on. Kui sinus on juba tekkinud kahtlus, siis nõua perekonna fotot – teed tema elu keeruliseks, sest arvatavasti pole tema poolt välja valitud modelliga perekonnateemalist kampaaniat leida. Veel ühe võimalusena varastavad nad reaalsete inimeste fotosid, et näida usutavamad.

Kui tunned, et midagi on nende fotode juures valesti, siis usalda oma sisetunnet. Mõlemal juhul saad teha Google’i otsingus kiirkontrolli. Mine Google’i fotode veebilehele , ava kaameraikoon ja lohista sinna fotod või fotod URL. Kui kasutad telefoni, siis tee fotost ekraanipilt, laadi see arvutisse ja kasuta seejärel veebilehte. Igatepidi peaks see sinu olukorda selgemaks tegema.

Kiirelt sügavate tunneteni

Suur hoiatusmärk, mis peaks panema häirekellad kohe lööma, on uute kontaktide liiga pealetungiv suhtlusviis. Vestluse esimestel tundidel antud lubadused nende lakkamatust kiindumusest, armastuse avaldamine või hingesugulaseks tembeldamine peaks tekitama koheseid kahtlusi.

Petturid püüavad suhtega võimalikult kiiresti edasi minna, et tunneksid end tagaaetavana, lähenedes sulle serenaadidega, et jõuda lõppeesmärgini – sinu rahakotini. Enamik tutvumisteenuseid võimaldab sul petturi profiili blokeerida ning teatada petturist rakenduse modereerimismeekonnale. 

Vestluse suunamine teise keskkonda

Veel üks ohumärk on petturite jõupingutused vestluse viimiseks mõnda teise suhtlusrakendusse. Tutvumisrakendustel on lisaks aruandlusfunktsioonile võimalusi ka petturite tuvastamiseks. Tuvastamismehhanismide vältimiseks püüavad petturid meelitada sind jagama nendega telefoninumbrit või e-posti või IMi. Selleks hetkeks jagad liiga palju isiklikku teavet inimesega, keda sa praktiliselt ei tunne.

Kui uus tuttav palub sul liiga rutakalt teisele platvormile üle minna, siis tasub olla ettevaatlik ja neist teada anda. Parem karta kui kahetseda.

Ei ole aega kohtumiseks

Petturid armastavad esineda usaldust tekitavate spetsialistidena, kes peavad sageli pika perioodi vältel välismaal töötama, näiteks sõjaväelased, humanitaartöötajad või diplomaadid. Need ametid aitavad neil leida vabandusi, mis ei tekita kahtlusi, näiteks “mind lähetatakse välismaale” või “pean lendama kiireloomulisele kohtumisele”.

Vestluste jätkudes soovid uue tuttavaga ka isiklikult kohtuda, ent iga kord kui proovid kokkusaamist planeerida, leiab teine pool vabanduse, miks ta ei saa sinuga kohta. Paaril korral on kokkusaamise tühistamine normaalne, ent kui keeldutakse igast sinu poolt pakutavast kuupäevast, siis peaksite kahtlema inimeses ja tema kavatsustes.

Mitte kõige soravam inglise keel

Paljud petturite poolt loodud tutvumisprofiilid kujutavad neid ameeriklaste või läänest pärit inimestena, kel on kõrgharidus või nagu varem mainitud, sageli välismaale viiv karjäär. Seega, kui inglise keelt emakeelena kõnelev inimene ei valda keelt kõige paremini, peaksid olema ettevaatlik.

Muidugi esineb kõigil aeg-ajalt kirjavigu ja mitte kõigil, kellega kohtute, on täiuslik inglise keel. Kui sul tekib kahtlusi, saad küsida kontrollküsimusi nende tegevusala kohta. Teise võimalusena saad teha nende kohta Google’i otsingu, et kontrollida nende sõnu. Kuigi ka see ei ole lollikindel lahendus, kuna petturid saavad sinu küsimustele vastamiseks kasutada sama taktikat

Raha küsimine

Kui tutvus on kestnud juba mõnda aega, proovib pettur küsida raha. Tavaliselt küsitakse väiksemaid summasid, et tasuda autoremondi eest või osta ravimeid. Kõik, mis ei tekitaks sinus liigseid kahtlusi. Kuid mõne aja pärast suurendavad nad pidevalt vajaminevat summat, rääkides sulle kurba lugu, kuidas nad vajavad raha oma haige sugulase raviarvete tasumiseks. Samuti võivad nad küsida raha oma uueks ettevõtmiseks, millel ei lähe loodetult hästi.

Mitmed inimesed on selliste pettuste tõttu kaotanud kõik oma säästud. Ent see on vaid metafoorilise jääemäe tipp: kuni 30 protsenti armupettuste ohvreid on kasutatud rahamuuladena  ja mõnel juhul on nad muutunud ka narkomuuladeks, kes smugeldavad illegaalseid aineid piiri taha, leides end seetõttu vanglast.

Veel üks nõuanne Cupidilt

Vastavalt FTC poolt avaldatud aruandele kasvas armupettuste ohvrite arv vahemikus 2015-2018 8500-lt 21 000-ni. See aga ei näita endiselt probleemi tegelikku ulatust, kuna paljud ohvrid tunnevad piinlikkust ning jätavad kuriteost teavitamata. Suhted põhinevad usaldusel, ent kui peaksid looma tutvusi tutvumisveebilehel- või rakendus, ürita alati andmeid kontrollida ja mitte uskuda pimesi oma uue armastuse väiteid