Pettuste hooaeg – meie juhised pettustevabale pidulikule hooajale

Väldi küberrünnakute õudusunenägu enne jõule, loe meie suuniseid kõige populaarsemate piduhooaja petuskeemide kohta, et püsida sel pühadeperioodil puutumatuna

Paljude jaoks on pühadeperiood aasta kõige maagilisem aeg, ent samas võib see olla ka küberkurjategijate tegutsemise kõrghooajaks! Oleme koostanud juhendi jõule, Hanukat ja muid pühi sihtivate populaarsete pettuste äratundmiseks. Ole tähelepanelik ja püüa vältida nimetatud pettusi, et kindlustada endale meeleolukad, eredad ja pettustevabad pühad.

 1. Petturlikud E-kaardid
  E-kaardid on üha populaarsemad võimalused tervitamaks inimesi jõulude ja muude tähtpäevade puhul ning kuigi nende saatmine võib olla kiire ja hõlbus, on petturitel lihtne saata neid massiliselt välja kellegi teise nime alt. Kui peaksid saama e-kaardi, siis jäta kirjas sisalduvatele linkidele klõpsamata ning pööra tähelepanu e-posti aadressi kirjapildile, kuna petturid võivad proovida esineda sõbra või kolleegina.
 2. Heategevuse pettused
  Kätte on jõudnud andmise ja petmise hooaeg. Kuigi paljud tuntud organisatsioonid tegutsevad väärt motiivide alusel, võib heategevusliku tegevuse suurenemine raskendada võltsorganisatsioonide tuvastamist. Kui sult küsitakse annetust heategevusorganisatsioonile, veendu, et neil on seaduslik .org lõpuga veebileht, mis kindlustab sinu raha seadusliku kasutamise. Andmine on imeline tunne, ent enne raske tööga teenitud raha üleandmist, ei jookseks mõningane taustauuring mööda külgi maha.
 3. Internetikaubandus
  Just nendel päevadel teeb enamik meist oma pühade-eelseid oste just netist. Kuigi paljud eelistavad ostlemist vaikses ja hubases koduses keskkonnas, tuleb siiski meeles pidada ettevaatusabinõusid. Pidulikul hooajal suurenevad meie kulutused ning sageli kipume ostma kingitusi viimasel minutil, mille tagajärjel võime langeda veebipoodide pettuste ohvriks. Võlts veebilehed ja pahatahtlikud reklaamid sihivad kasutajaid toodete soodus- ja eripakkumistega, eriti seoses uusimate tehnoloogiliste uuenduste või reiside eripakkumistega. Veendu, et ostled usaldusväärse pakkuja veebilehel ja kui pakkumine tundub olema liiga hea, siis tõenäoliselt see nii ka on!
 4. Kahtlased paki jälgimislingid
  Sarnaselt veebipodide pettustega kasutavad petturid sageli ära inimesi, kes ootavad pakkide ja kingituste saabumist pühade ajal, esinedes tuntud saatmisteenuste esindajatena ja saates võlts pakkide jälgimise linke. Lingile klõpsates annad loa pahavara alla laadimiseks või suunab link sind veebilehtedele, mille eesmärk on andmete vargus. Saatmispettuste vältimiseks pea meeles, millistelt veebilehtedelt oled tellimuse teinud ja kui e-kiri tundub kahtlane, võid oma paki asukohta alati jälgida ka otse veebilehelt.
 5. Ebaausad jõuluvana äpid
  Eksisteerib mitmeid rakendusi, mis võimaldavad lastel saada jõuluvanalt just sinu lapsele suunatud kõne või sõnumi. Need rakendused on fantastiline viis muuta jõulud sinu pisikestele eriliseks, ent nagu ka kõikide teiste rakenduste puhul, saavad petturid ka siin esineda kellegi teisena ning varastada isiklikke andmeid. Äppe allalaadides veendu, et kasutad ainult ametlikke Apple’i või Google Play poode. Kui kasutad Android telefoni, siis on parimaks võimaluseks ka ESET Mobile Security allalaadimine, mis tagab sinu seadme kaitse kõikide võimalikke ohtude eest