Kui armastusest saab õudusunenägu: pettused internetikohtingute veebilehtedel ja rakendustes

Roses are red, violets are blue, watch out for these scams or it may happen to you!

Veebipõhiste tutvumisteenuste, nagu näiteks tutvumisrakenduste või kohtumiseks mõeldud virtuaalkohtade  omaksvõtt, on ülemaailmne fenomen.  GlobalWebindex’i andmetel on Ladina-Ameerikas ja Aasia-Vaikse ookeani piirkonnas tutvumiseks mõeldud rakendused ja veebilehed kasutatavad 45%-46% elanikkonna seas, samas kui Ameerika Ühendriikides ja Euroopas on see arv peaaegu 29%. GlobalWebIndex’i andmetel kasutas eelmisel enam kui 40% vallalistest meestest tutvumiseks mõeldud rakendusi või veebilehti. Saadaval on kümneid rakendusi; mõned on ülemaailmsed, teised aga tegutsevad ainult teatud riikides. Ent kahtlemata on kaks kõige populaarsemat rakendust Tinder ja Happn, kuhu on registreeritud enam kui 50 miljonit kasutajat. Kuigi nimetatud rakendustel ja veebilehtedel on potentsiaali tuua oma klientidele rohkesti õnne, on neil ka tumedam külg: petturid kuritarvitavad neid teenuseid oma otstarbel, mis põhjutab ohvritele nii emotsionaalset kui ka rahalist kahju.

Pettuse mitmed vormid

Ehkki pettused ilmnevad mitmes vormis, on ülekaalus siiski petturid, kes uurivad ohvrite profiile ja koguvad isikuandmeid, nagu näiteks kasutajate töökohad, sissetulekud või elustiil. See kõik on võimalik, kuna meie isikliku teabe väärjuhtimine digitaalajastul võimaldab kurjategijal koostada tulevase ohvri kohta üsna üksikasjaliku profiili. Üks levinumaks meetodiks on pettur, kes manipuleerib emotsionaalselt oma ohvriga, et viimane saadaks talle raha, kingitusi või isiklikke andmeid. Teist tüüpi levinud skeem on seksuaalne ahistamine, mis algab tavaliselt normaalse suhtena kahe inimese vahel, kes õppivad teineteist tundma, kuni kurjategija üritab viia vestluse tutvumisplatvormilt eemale, näiteks WhatsApp rakendusse. Seejärel üritab pettur veenda oma ohvrit saatma talle intiimseid fotosid või videosid … et seejärel kasutada antud materjali väljapressimiseks. Eelmisel kuul oli juhus Ameerika Ühendriikides ühe mehega, kes langes nimetatud kelmuse ohvriks – rünnakustrateegia oli sarnane 2018. aastal Tšiilis esinenud juhtumiga – kurjategija tutvus veebilehe kaudu antud meesterahvaga ning võitis tolle usalduse, mille järel nõudis pettur intiimsete fotode saatmist. Varsti pärast nende saatmist sai ohver mehelt sõnumi, kes väitis, et on alaealise isa ja ähvardas ohvrit süüdistustega alaealisele isiklikke piltide saatmise kohta ning lubas esitada ka avalduse, välja arvatud juhul, kui ohver saadab talle kaks ettemaksukaarti, millel mõlemal oleks 300 dollarit. Ohver pöördus politseisse, kelle sõnul oli tegemist pettusega. Teine pettus on tuntud kui “catfishing“, mis meelitab ohvrit suhtesse ründaja fiktiivse online-isikuga.

Internetitutvustega seotud pettused: ülemaailmne fenomen

2018. aastal teatati Austraalias 3981. juhtumist, mis olid seotud internetitutvuste pettustega sotsiaalvõrgustikus, rakendustes või veebilehtedel, mille kahjud kokku ulatusid 24 AUS dollarini; 2019. aastal on Austraalia Konkurentsi- ja Tarbijakaitsekomisjon teatanud juba 349. juhtumist, mille kahjud ulatuvad üle miljoni dollari. Ühendkuningriigis teatas Riiklik Pettuste Luurebüroo , et 2017. aastal teatati iga kolme tunni tagant uuest veebipõhise tutvumisega seotud pettuse juhtumist. BBC andmetel selgus viimastest Pettuse Vastastest andmetest, et 2018. aasta kõikidest juhtumitest olid 4500 seotud internetitutvustega ning hinnanguliselt 63% ohvritest olid naised.

Juhtumid maailmast 

Hispaaniast väärib märkimist juhtum, mida kajastati mitmes meediaväljaandes, kus mees hüüdnimega “Tinderi kuningas” arreteeriti 2018. aastal. Nagu ka enamus teisi skeeme, teadis antud pettur oma ohvreid läbi Tinderi või Meetic’u rakenduste, võitis nende usalduse ning ohvrid saatsid talle raha, pärast seda, kui pettur oli neile valetanud oma perekonnaga seotud probleemide kohta. Hiljuti ilmnes lugu Kanadast, kus noormees kulutas kõik oma säästud selleks, et maksta tagasi oma isa poolt “romantilise kelmuse” tõttu tekkinud võlad. Noormehe isa tutvus internetilehel Match.com naisena esinenud petturiga. Varsti pärast “suhte” loomist hakkas pettur, kes oli väidetavalt Kanadast, paluma rahalist abi erinevate probleemide lahendamiseks. Kaheksa kuu jooksul tehti Malaisias asuvale kontole üle 19 ülekande, kokku üle 730 tuhande Kanada dollari. LATAM pole nimetatud petuskeemidele võõras; 2017. aastal avaldas Argentina meedia Tinderiga seotud kelmuse. Pärast mitmete juhtumite uurimist teatasid nad, et ohvritega võttis ühendust inimene, kes otsis tõsist suhet elades samal ajal ohvrist väga kaugel. Pärast mitmete juhtumite uurimist selgitasid nad, et samast skeemist teatati mitmel juhul: kurjategija esines meeldiva naisterahvana, saatis ohvrile ahvatlevaid pilte, võites lõpuks ohvri usalduse. Pettur palus ja ka sai ohvri telefoninumbri ning veenis meest saatma talle raha, lubadusega tagastada “laen” isiklikul kohtumisel.

Kuidas ennast kaitsta

Internetitutvuste veebilehtede ja rakenduste kasutajad peaksid meeles pidama, et igaühte võib petta. Siin on mõned soovitused, mida meeles pidada:
  • otsige vastuolusid; kui leiate need, olge ettevaatlikud;
  • on tavaline, et pärast mõnda aega (nädalaid või kuid) ja pärast mõningase usalduse saavutamist, räägib pettur Teile väga keerulise loo, mis tavaliselt lõpeb rahanõudega, kingituse saatmisega või millegi sarnasega. Ärge saatke raha inimesele, kellega kohtusite internetitutvuste veebilehel, enne kui õpite teda isiklikult tundma;
  • kahtlustage alati inimest, kes leiab vabanduse ennast isiklikult mitte näidata;
  • ära jaga kunagi inimesega, keda Sa ei tunne isiklikult, Sind kahjustada võivat teavet, nagu näiteks fotosid või videosid;
  • kui otsustate kokku saada võrgus tuttavaks saanud inimesega, leppige kokkusaamine kokku tuvalises ja avalikus kohas.
Allikas: Welivesecurity