Kevadpuhastus? Ära unusta oma digitaalset jalajälge

Alljärgnevalt mõned kiired ja lihtsad näpunäited, mis aitavad Sul kübersegadust puhastada ja digitaalse jalajälje puhtana hoida

Ilmselt oled varemgi kuulnud fraasi „digitaalne jalajälg”, aga kas ikka tead, mis see on? Sinu sotsiaalmeedia sisu, erinevad veebipõhised maksetehingud, asukoha ajalugu, saadetud e-kirjad, kiirsuhtlusplatvormide kaudu saadetud sõnumid ja passikasutus – need on vaid mõned andmed, mis tekitavad Sinu digitaalse jalajälje

Olenevalt sellest, kuidas lähened oma privaatsusele internetis ja millised on Sinu sotsiaalmeedia harjumused, võiks neid andmeid koguda ja kasutada Sinust tervikliku portree loomiseks. Andmed, mida ohusubjektid võivad kuritarvitada igasugustel alatutel eesmärkidel või mida võidakse müüa tumeveebi turgudel. Veelgi enam, kui kipud liigselt jagama, võivad teavet kuritarvitada veebipõhised jälitajadküberkiusajad või petturid. Kui oled ikkagi skeptiline, pea meeles seda internetitarkust: “Igaüks on sihtmärk”. 

Hea uudis on see, et digitaalse virvarri puhastamiseks on olemas lihtsad võtted. Sa ei pea muutuma erakuks; see on pigem nutikate valikute tegemine ja tasakaalu saavutamine privaatsuse ja mugavuse vahel.

Vaata üle oma sotsiaalmeedia kontod ja privaatsussätted

Sinu esimene tegevus on süüvida oma erinevate sotsiaalmeedia kontode privaatsussätetesse; kammi seejuures läbi, kes saavad Sinu kontosid vaadata ja kui palju teavet nad näevad. See võib osutuda pisut hirmutavaks, sest pead läbi vaatama erinevate sätete loendi ja igal platvormil võib see olla eri kohas… siiski tasub vaev end ära.

Järgmine samm on üle vaadata kõik oma varasemad ja praegused postitused; keegi ei pea tegelikult teadma hommikueinest Firenzes, kui seda 2009. a. oma sõpradega külastasid. See võib küll olla tüütu ülesanne, eriti kui oled postitanud aastate jooksul palju. Kuid asja helgem pool on see, et kui oled selle harjutuse läbinud, hakkad ehk rohkem mõtlema sellele, mida soovid kogu maailmale postitada. Lisaks digitaalse jalajälje vähendamisele aitab see ära hoida vanade postituste naasmist Sind tulevikus kummitama.

Kui oled oma postitused üle vaadanud ning turbe- ja privaatsussätete abil oma profiili lukustanud, on aeg puhastada oma sõbraloend. See võib tunduda pisut drastiline, kuid tegelikult tähendab see pigem nende isikute loendi korrigeerimist, kellel on Sinu isiklikud postitused ja profiil. Alustuseks eemalda võõrad inimesed, kelle lisamist ei mäletagi, ja liigu siis tuttavate juurde, keda Sa eriti ei tunne, või inimeste juurde, kellega Sa ei räägi jne. Kui mõtled „Aga mis kahju toob see, kui võõrad mu postitusi näevad?”, siis – postitused võivad paljastada palju. Ühes uuemas näites suutsid kelmid välja selgitada kuulsuste harjumused, jälgides nende Instagrami kontosid, et nende koju röövima minna.

Kontrolli üle oma teised kontod ja puhasta need

Enamikul on kümneid ja võib-olla sadu erinevaid veebikontosid. Tõenäoliselt oled registreerunud erinevatele ostusaitidele, mida oled paar korda kasutanud, või erinevatele treeningujälgijatele, toiduvalmistamise rakendustele, mängudele – loend pole ammendav. Igaüks neist salvestab tõenäoliselt mitmesugust teavet, alates nimedest, sünniaegadest ja kehamõõtudest kuni telefoninumbriteni.

Mugavuse huvides registreerume tavaliselt ühekordse sisselogimise (SSO) valikutega, näiteks sotsiaalmeedia kontodele või e-posti aadressidele. Tõenäoliselt pole Sa aastate jooksul talletanud kõigi registreeritud teenuste, poodide või rakenduste vaimset ega füüsilist loendit, nii et siin võib SSO-valik olla kasulik. Olenemata sellest, kas kasutasid Google’i, Facebooki või logisid sisse Apple’iga, saad ülevaate, millistel kolmanda osapoole rakendustel on kontole juurdepääs. Selle loendi abil saad kustutada kontod, mida Sa ei kasuta või mida ei ole mõtet hoida. Kui Sa aga ei kasutanud mitmetele kontodele registreerumiseks ühtegi SSO-valikut, vaid oma e-posti aadressi, saad otsida kõiki kasutatavaid teenuseid, otsides postkastist selliseid mõisteid nagu „tellimuse tühistamine”, „sisselogimine” või “tere tulemast”.

Korrasta oma uudiskirja tellimused

Et oleme juba nimetanud postkastis tuhnimist, on veel üks viis digitaalse jalajälje vähendamiseks – loobuda mitmesugustest saadetud uudiskirjadest. Paljud tellimused käivad käsikäes kontode loomisega erinevatele teenustele ja veebipõhistele turgudele, mis kasutavad e-kirju selleks, et pommitada Sind eri toodete sooduspakkumistega või rakendusesiseste tellimustega. Seega on ettevõtetel Sinu kohta teavet, mis võib sattuda valedesse kätesse.

Olgem ausad: enamik ei loe registreerumisel peent kirja, vaid klõpsavad lihtsalt sellel, mis neid protsessi kõige kiiremini läbida võimaldab. Seetõttu jõuab nende postkasti tellimuste kausta sadu e-kirju, mida nad ei loe. Seega, kui oled tellimuse tühistanud, oleks mõttekas luua spetsiaalne e-posti aadress, mida kasutad ühekordsete ostude jaoks. Sellel on kaks eelist – esimene on see, et Sinu peamine e-posti aadress on reserveeritud olulistele asjadele, ja teiseks on Sul ülevaade kõigist ühekordsete ostude kontodest ühe katuse all”, kusjuures Sinu andmed asuvad turvaliselt mujal. Kui registreerud millelegi, mida soovid kasutada ainult üks kord, võid kasutada ühte mitmetest kaduva e-posti teenustest – soovituste saamiseks proovi otsida märksõna „äravisatava e-posti ülevaated”.

Täiendavad näpunäited

Digitaalse jalajälje minimeerimine ei pea lõppema eelnevalt nimetatud nõuannetega. Teine oluline asi, mille võiksid teha, on kasutada virtuaalset privaatvõrku (VPN). VPN-id töötavad internetiliikluse krüptitud tunnelitena, hoides Sinu sirvimisharjumused privaatsena uudishimulike pilkude eest ja takistades Sinu jälitamist. Lisaboonusena kasutavad neid ka ettevõtted, et võimaldada kaugtöötajatele juurdepääsu turvatud võrkudele.

Kui elad Euroopa Liidus, saad kasutada ka selle õigusakte, mis annavad Sulle õiguse olla unustatud. Näiteks saad taotleda Google’ilt teatava teabe eemaldamist, kui täidad selle isikuandmete eemaldamise taotluse. Samuti saad kasutada Google’i privaatsuskontrolli ja muid tööriistu, et näha jälgitavaid andmeid, ja ka need eemaldada. Kui juba sellega tegeled, võiksid läbida ka Facebooki privaatsuskontrolli? Ja kui soovid teada, millist teavet Facebook või mõni muu sotsiaalmeedia võrgustik, näiteks Twitter, Sinu kohta salvestas, saad alla laadida koopia kogu nende salvestatud teabest.

Kokkuvõtteks võib öelda, et ehkki digitaalse jalajälje minimeerimise missioon võib esialgu tunduda vaevaline, on see jõupingutusi väärt ja oled tänulik saadud privaatsuse eest.