Salasõna tulevik…

Kas sul on olnud kunagi mure, et sinu salasõna on ohustatud? Sa pole üksi. Salasõnad on võti, mille abil turvata oma digielu, kuid ometi pole nad iseenesest sugugi nii ohutud.

Kas sul on kunagi olnud mure sellepärast, et sinu salasõna turvalisus on ohustatud? Sa pole selle murega üksi. Võib tunduda, et millal tahes sul tuleb registreeruda uuele platvormile või uue teenuse kasutamiseks, on tulemuseks, et võtad tarvitusele eri variatsioone samast salasõnast, muutes ehk vaid mõnd numbrit või tähte, veendumaks, et salasõna turvalisus on tagatud ja samas see ka ei unune.

Ehkki püüd jätta meelde tervet hulka erinevaid salasõnu tundub lausa nuhtlusena, võivad nõrga salasõna tagajärjed olla saatuslikud. Andmetega seotud rikkumised ja isikuandmete massilised vargused on pidevas tõusujoones ja praegune koroonaviiruse olukord on sellele veelgi hoogu lisanud. Aprilli alguses teatas tuntud konverentsiplatvorm Zoom, et pool miljonit salasõna oli müügil tumedas veebis ning andmepüügiga seotud pettused on astmeliselt kasvanud.

Salasõnad on võti, mille abil me oma digielu ohutuna hoida saame, kuid sellest hoolimata ei ole nad iseenesest kuigi turvalised. Ilma paroolihaldurita või kahefaktorilise autentimiseta on häkkeritel suhteliselt lihtne inimeste salasõnadest läbi murda, eriti kuna teadaolevalt on ikka veel kolm ülemaailmselt levinuimat salasõna “123456,” “qwerty” ja “password” . Tegelikult tahavad paljud juhtivad tehnikamaailma ajud salasõnad üldse ära likvideerida.

Nüüd on juba väga levinud telefoni avamine sõrmejälje- või näotuvastuse abil ja peagi võib biomeetriline identifitseerimine muutuda normiks igasuguste isikuandmete kaitse puhul. Alates aastast 2015 on Google töötanud selle kallal, et piirata Android-telefonides salasõnade ja kasutust ja vajadust nende järele. Ka Microsoft on turule paisanud oma alternatiivsed võimalused, esitledes biomeetrilist sisselogimissüsteemi, et vältida tavakasutuses olevaid salasõnu. Salasõnade liigse usaldamise vastu võitlemiseks on avatud tööstusorgan leidnud tagavaravariandi – The FIDO Alliance, mis hõlmab liikmesettevõtteid nagu Google, Facebook, PayPal, Visa ja Amazon.

FIDO2 standardi loomine tähendab sisuliselt vahendeid, mis võimaldavad brauseripõhises maailmas autentida kasutajaid paroolidest tõhusamate abinõude abil (mis võivad muidugi samuti ununeda või sattuda kogemata andmepüüdjana tegutseva isiku tegevusulatusse) – igatahes on selge, et salasõnade asendamise tehnoloogia on täiesti olemas. Siiski on nende vahendite praktikas rakendamine osutunud aeglaseks. Vaatamata sellele, et ettevõtted nagu Dropbox rakendavad sedalaadi isikutuvastamismeetodit, on seda kasutatud salasõnade kõrval tagavaravariandina, ehkki tegelikult on see mõeldud esmaseks kaitseliiniks.

Ehkki tundub ebatõenäoline, et salasõnad lähitulevikus kaoksid, võivad nad muutuda varuvariandiks uute turvalisemate tuvastamismeetodite kõrval nagu FIDO2, samas kui juhtudel, kui telefon su sõrmejälge või nägu ei tuvasta, saad ikkagi kasutada oma PIN-koodi. Siiski ei ole see ettekääne, et ennast salasõna ohutuse suhtes lõdvaks lasta. Veendu, et kasutad ainult tugevaid salasõnu ja panustad paroolihaldurisse nii iseenda kui oma äri huvides – selleks sobib ESET Password Manager. Kui oma isikliku salasõna kuritarvitamisest taastumine võib olla lihtsam, siis äriettevõtte andmete ohtu seadmine võib kaasa tuua märksa tõsisemaid tagajärgi. Võta hetk aega, et vaadata üle omaenda salasõna kaitse – see võib sind lihtsalt säästa väga suurtest ebameeldivustest!