Üks vana Facebooki pettus valmistub taas rünnakuks

ESETi teadurid hoiatavad terrorismi kohta käivaid võltsuudiseid levitavate Facebooki pettuste eest, millega püütakse meelitada ohvreid oma Facebooki mandaate avaldama.

Näiteks Tšehhi Vabariigis edastati Facebooki kasutajatele võltsuudis “surmaga lõppenud rünnaku kohta Prahas”. Peagi pärast selle Facebooki pettuse avalikustamist Tšehhi peavoolumeedias suunasid kelmid oma tähelepanu Slovakkiale (slovaki keeles) oma võtteid sellelt turult uute ohvrite leidmiseks kopeerides.

“Me uurisime seda kampaaniat ja usume, et rünnak võib olla kavandatud jätkuma teistes riikides,” hoiatas ESETi pahavarauurija Lukáš Štefanko.

Pettus saab alguse sellest, et kompromiteeritud kasutajakonto jagab infot või kommentaare terrorirünnaku kohta. Kommentaariga on lingitud ka ohvri sõbrad. Kui kasutaja klõpsab sellel pettusel, siis suunatakse ta ümber õngevõtmissaidile, mis küsib kasutaja Facebooki mandaate intsidendi kohta rohkem infot andvale saidile pääsuks. Kui kasutaja oma mandaadid (ehtsad või mitte) sisestab, siis suunatakse ta ühele teisele Facebooki võltslehele.

Sarnaselt muude traagiliste sündmustega, nagu Malaysia Airlinesi (lend 370) lennuki allakukkumine, Bostoni maratoni rünnak või hiljutised terrorirünnakud Euroopas, näevad kurjategijad neis intsidentides võimalust meelitada ohvreid pettusega ehk sotsiaalse sahkerdamise tehnikaid rakendades oma andmeid avaldama.

Mis puutub Facebooki pettusesse Tšehhi Vabariigis, siis oli väidetava terrorirünnaku kohta käivat võltsuudist lihtne paljastada, kuna asukoht fotol ei meenutanud ilmselgelt Prahat ega tegelikult ühtegi muud suuremat Euroopa linna.
1
Facebooki võltsuudist väidetava terrorirünnaku kohta Prahas oleks pidanud olema lihtne avastada, kuna asukoht fotol ei meenuta Kesk-Euroopat ja uudise keel (ilmselgelt masintõlge) on üsna vilets.

Pettus levis sellele vaatamata kiiresti. “Facebooki kasutajad jagavad lugusid tihti ilma neid ise eelnevalt lugemata,” selgitas hr Štefanko. “Ning emotsionaalselt mõjuvaks disainitud petukampaaniatel läheb seega üllatavalt hästi meie endi kahetsusväärse käitumise tõttu.”

Allikas: WeLiveSecurity